Pražský vrchní soud potvrdil pětileté vězení ženě, která způsobila devatenáctiměsíčnímu chlapci taková zranění, že na jejich následky zemřel. Devětašedesátiletá Hana Rettová z Chebu dělala malému vietnamskému chlapci chůvu. Podle verdiktu ho v březnu 2019 úmyslně napadla, protože ji neustále obtěžoval. Dítě na rozsáhlá zranění hlavy i přes vysoce odbornou lékařskou péči a operaci v motolské nemocnici za týden zemřelo. Žena vinu odmítá.
Chůva hlídala děti ve vietnamské komunitě v Chebu 20 let. Zranění devatenáctiměsíčnímu chlapci způsobila 10. března 2019. Dítě bylo podle její výpovědi problematické, špatně snášelo nepřítomnost rodičů, křičelo, vzdorovalo, plakalo a stále se domáhalo pozornosti chůvy, která měla zároveň na starosti další děti. Žena přiznala, že chlapce jednou odkopla. Odmítla však, že by spadl na hlavu.
Hromadné znásilnění 15leté dívky v Německu: Mezi podezřelými má být i deset migrantů
Policie v severoněmeckém městě Hamburku zveřejnila po 14 měsících nové informace k hromadnému znásilnění ze září roku 2020. Jedenáct mužů ve věku od 17 do 21 let mělo v tamním městském parku znásilnit patnáctiletou dívku. „Nyní zkoumáme, zda a kvůli čemu máme vznést žalobu,“ řekla německému deníku Bild policejní mluvčí.
„Obžalovaná nemluví pravdu v tom, jakým způsobem se ohradila proti otravování poškozeného,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Podle něj je to jediné vysvětlení toho, jak se případ mohl stát. Jednoznačně se podle něj prokázalo, že chlapec zemřel na čerstvé poranění mozku. Znalci uvedli, že si zranění nemohl způsobit sám.
Jsem nevinná, řekla na soudě
„Opravdu se cítím nevinná. Já jsem dětem dala všechnu lásku, co jsem měla,“ uveda Rettová. Dodala, že chlapce nikdy neuhodila a že všeho lituje. Ženě hrozil trest osm až 16 let vězení. Prvoinstanční soud jí však trest mimořádně snížil. Lněnička ve středu dodal, že mírnější trest již uložit nešlo.
Žalobkyně při hlavním líčení připustila, že se nepodařilo přesně prokázat mechanismus zranění dítěte, podle znalců na jeho hlavu působilo kontaktní tupé násilí střední až vyšší intenzity. Chůva ale nepřivolala ihned lékařskou pomoc, sanitku zavolala, až když si pro dítě přišel odpoledne jeho otec a nemohl ho probudit.
Soud Rettové zároveň uložil pětiletý zákaz vykonávat práci chůvy u nepříbuzných dětí. Zdravotní pojišťovně má zaplatit téměř 360 tisíc korun a rodičům za smrt jejich jediného dítěte celkem milion korun.