Osoby samostatně výdělečně činné s příjmem i 160 tisíc korun měsíčně mají nárok na příspěvek na bydlení. Podle zákona o státní podpoře totiž podnikatelé přihlášení k paušální dani nepodávají daňové přiznání. Kvůli tomu je jejich měsíční příjem pevně stanovený na částce 18 900 korun a lze je považovat za nízkopříjmové.
Nedopatření nebo mezera v zákoně o státní podpoře. Tak lze považovat žádosti o příspěvěk na bydlení u podnikatelů s příjmem do dvou milionů korun ročně. „Jde o menší desítky případů. Podnikatelé, kteří uplatňují paušální daň, mají nárok požádat o příspěvěk na bydlení. Samozřejmě tam ale nelze vycházet z daňového přiznání. Za nás nejde o nedopatření,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ale o chybu v zákoně jde. „Nemělo by se to stát. Ministerstvo financí by to mělo ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí urychleně narovnat. Kdybych já byla ministryní financí, tak by to bylo velmi rychlé,“ sdělila Schillerová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stát je cvalík a potřebuje škrty, shodují se ekonomové. Jinde se bouří, Češi jsou ale v klidu
Podle expertky na sociální právo je pro podnikatele s paušální daní měsíční příjem stanovený zákonem na částce 18 900 korun. „Lze to považovat za mezeru v zákoně. Nebo minimálně za něco, co by stálo za nápravu,“ míní odbornice na právo sociálního zabezpečení Kristina Koldinská.
Ekonomové se shodují, že kvůli mezeře v sociálním systému přichází stát o peníze, které by lépe posloužily sociálně slabším. „Když se nastavovala paušální daň, tak se to neprovázalo na sociální systém. Musí se to vyřešit, aby sociální dávky dostávaly pouze potřební,“ řekl ekonom Štěpán Křeček. „Tohle není v pořádku, na příspěvěk na bydlení by měli dosahovat sociálně nejzranitelnější. To nejsou ti, kteří berou přes 150 tisíc,“ zdůraznil ekonom Lukáš Kovanda. „Opatření vzniklo rychle. Nedomyslela se situace, že může být někdo, kdo by toho zneužíval,“ sdělil ekonom Vladimír Pikora.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí se začne na úpravě zákona v co nejbližší době pracovat, aby k takovým nedopatřením nadále nedocházelo.