K vyřešení deficitu státního rozpočtu jsou nutná hlavně opatření na výdajové straně, ne zvyšování daní. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonomové Vladimír Pikora a Štěpán Křeček. Podle něj je český stát obézní cvalík, kterého je potřeba dostat do kondice. Češi jsou zároveň v Pikorových očích velmi klidní – zatímco v některých dalších zemích se lidé kvůli ekonomické situaci bouří, v tuzemsku k výraznější mobilizaci nedochází.
Navyšování daně z příjmu fyzických osob či růst DPH, které ke konsolidaci veřejných financí navrhuje hnutí STAN, jsou pro hlavního ekonoma společnosti BH Securities a poradce premiéra Štěpána Křečka nepřijatelné. „Je to další inflační tlak. Prodejci by DPH promítli do koncových cen, lidé trpící inflací by trpěli ještě více. Obě řešení jsou špatná. Neměli bychom zvyšovat daně, ale osekávat výdaje,“ zhodnotil odborník.
Shoduje se s ním i hlavní ekonom skupiny CFG Vladimír Pikora: „Je to stále stejná pohádka vlád za posledních dvacet let. Neustále hledají nové zdroje a příjmy, já ale říkám – snižujte výdaje. Chci škrty. Při zvýšení daní budou akorát nové problémy. Ukáže se, že inflace je problém, nestačíme platit zaměstnance, přestaneme být konkurenceschopní, přijdeme o úspory a důchodci budou nešťastní. Není to cesta.“
K TÉMATU: Úspory budou prubířský kámen koalice, míní komentátor. ODS s opozicí nechtějí zvýšení daní
Pikora zároveň zkritizoval možnost zvýšení daně z nemovitosti, jež jako jednu z variant snížení rozpočtového deficitu představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Když by nám stálo za to zvyšovat daň z nemovitosti, proč nejít do snižování počtu státních zaměstnanců? Protože je to strašně nepopulární? Až to časem lidi prokouknou, ukáže se, že i zvyšování daně z nemovitosti je nepříjemné. Až budou muset důchodci platit dvakrát víc z domu, který si kdysi dávno koupili nebo zdědili, bude to pro ně problém. Čekám, až lidi pochopí, co se na ně chystá,“ vylíčil ekonom.
Kdekdo se bouří, u nás klid
„Je zajímavé, co se dnes děje ve světě. Francie se bouří, Německo se bouří, kdekdo se bouří, a Češi jsou strašné klidní. Jednou se postavili na Václavské náměstí a nic. Ve světě vidíme, že bouření se proti ekonomické situaci je velké, a u nás se nic neděje,“ podotkl Pikora.
Ve Francii v posledních týdnech probíhají masové protesty, lidé brojí proti zvýšení důchodového věku z 62 na 64 let. V ulicích se kvůli rozsáhlým stávkám hromadí odpadky, často dochází k násilným střetům demonstrantů s policií. V Bordeaux minulý týden nespokojení občané zapálili tamní radnici, o víkendu pak na západě země protestující vyzbrojeni mačetami, sekerami a zápalnými lahvemi zaútočili na policisty.
V Německu v pondělí vypukla jednodenní stávka v dopravě. Odbory žádaly zvýšení platů a způsobily kolaps letecké, vlakové, lodní, autobusové i podzemní dopravy. Stávku na letišti Heathrow ve Spojeném království vedle toho tamní zaměstnanci plánují na začátek dubna.