O příčinách vynucené exploze rakety Starship společnosti SpaceX se toho stále mnoho neví. Spekuluje se o tom, že problémy mohly nastat už při startu. Čtvrteční test také ukázal, že dopady na životní prostředí mohou být mnohem větší, než se čekalo.
Start rakety Starship sledovaly davy lidí. „Po tvářích mi tekly slzy,“ uvedla jedna divačka. „Jsem šťastná, že jsem v Americe,“ sdělila další. „Myslím, že Elon (Musk) je muž století,“ řekla jiná sledující.
Zakladatel společnosti SpaceX ale musel ve čtvrtek stisknout červené tlačítko a největší raketu světa při prvním startu zničit. „Je na místě jedna velká spekulace, zda zkrátka nechyběl takzvaný deflektor spalin, který odvádí spaliny zpod rakety,“ popsal odborný pracovník pražského planetária Jan Spratek. Dodal, že při startu rakety jsou generovány obrovské mechanické, akustické vlny. „Mohly způsobit, že odlétávající kusy betonu poškodily motory,“ vysvětlil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Měla by ručit za naše životy, řekl Yemi o startu rakety Starship. Nezdařilý let považuje za úspěch
Tomu by napovídal i fakt, že oblaka spalin, kamení a různých úlomků se dostala až na místa, kde už směla parkovat auta. Na obydlené oblasti, které byly od startovací rampy ještě dále, se navíc z nebe snesl písek. Ukazuje se tak, že kosmodrom nedaleko chráněných území může být ekologický problém.
Musk má ale díky svému vizionářství podporu vědeckých i podnikatelských kruhů a také federálních institucí a úřadů. „Překonají to a my budeme na cestě na Měsíc. Přistaneme tam začátkem roku 2026,“ věří šéf NASA Bill Nelson.
Optimistou zůstává i budoucí český astronaut, který se má spolu s dalšími právě v lodi Starship vypravit k Měsíci. „Myslím, že je správné, že se díváme nahoru, máme velké sny a snažíme se posunout naše hranice,“ řekl choreograf Yemi A. D.