Naši velitelé neumí válčit, bědují ukrajinští vojáci. Chybí jim zbraně a drony si platí sami

Totální nedostatek moderních zbraní na frontě, drony, které si musejí vojáci platit ze svého, a naprostá nekompetentnost velících důstojníků. To je jen krátký výčet z dlouhého seznamu problémů, s nimiž se potýkají podle svých slov ukrajinští vojáci, navzdory značné podpoře, kterou dostávají ze Západu. Deník Bild přinesl rozhovor s pěti vojáky z různých jednotek na frontě, kteří popisují svůj každodenní život a těžkosti, jimž musí čelit.

Zatímco velení ukrajinské armády hrdě hovoří o výsledcích, jichž dosahují díky západním tankům jako je Leopard, Challenger a Abrams, většina vojáků musí kvůli nedostatku obrněných transportérů a terénních vozidel jezdit na frontu v 50 let starých ladách.

ČTĚTE TAKÉ: Podpora Kyjeva je sedativum, směje se Moskva. Rusko může Ukrajinu přejet, obává se Just

To ale není to nejhorší. Jeden voják deníku Bild řekl, že on a jeho spolubojovníci musí ze svého platu platit nejen opravy, ale dokonce i benzin. „V autoservisu platíme vše z vlastní kapsy, nejčastěji jsou to poškozené pneumatiky,“ uvedl.

Voják přiznává, že na ukrajinské poměry vydělává hodně peněz, 3 000 eur měsíčně (73 tisíc korun), ale musí si platit vlastní vybavení. Jsou to především drony určené pro průzkum a útok na ruské jednotky. „Sami si pořizujeme drony i například držáky na granáty z 3D tiskárny,“ řekl.

Na Ukrajinu přitom v rámci nejrůznějších dodávek míří tisíce dronů i od soukromých dárců, na frontu se však nedostává téměř nic. Problémy, s nimiž se potýká ukrajinská armáda, popsal pro Tagesschau vojenský analytik Franz-Stefan Gady.

„Platíme také nájem za domy, ve kterých spíme, a za jídlo. To vás naštve. Rusové do války investují všechno, my se staráme o všechno sami,“ tvrdí další z vojáků.

Voják střední hodnosti si hořce stěžuje na ješitnost ukrajinských generálů a současně jejich naprostou nekompetentnost. „Každá brigáda bojuje sama za sebe. Zčásti v naprosté nevědomosti o brigádě napravo i nalevo, zčásti si s nimi dokonce konkuruje,“ říká. Výsledkem je, že mezi různými brigádami neexistuje téměř žádná komunikace, přestože jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů.

Ještě zoufalejší je voják, který prošel výcvikem s partnery z NATO. „Vzhledem k tomu, že vysocí důstojníci se nevyměnili, došlo při válčení ve srovnání se sovětskou érou jen k malým změnám. Nemáme zbraně a naši velitelé nepřemýšlejí mimo rámec své brigády,“ řekl.

Vojáci hlásí, že přesuny na frontě se kvůli dronům odehrávají téměř výhradně za soumraku nebo v noci, což je vážný problém pro raněné. Ti často čekají hodiny na lékařskou pomoc v zákopech. Někteří z nich umírají proto, že ukrajinská armáda nemá v mnoha oblastech fronty elektronická ani konvenční protiletadlová opatření, jak uvedl jeden ze zdravotníků.

„Vojáci trpí, ale velitel musí zvážit, jestli stojí za to riskovat a poslat mě za nimi. Drony jsou tak přesné, že každá cesta na frontu může být má poslední,“ popsal pro Bild.

„V současné době jsou západní systémy protivzdušné obrany, jako je Gepard, používány k obraně měst. Na frontě nemáme nic,“ vysvětluje další.

Hněv vojáků na prezidenta Volodymyra Zelenského, vládu a velení armády roste. „Bráníme naši zemi, riskujeme své životy a nakonec platíme za naše vybavení, nájem, jídlo a opravy samotných aut,“ řekl deníku Bild jeden z vojáků v přední linii. „Kde jsou všechny ty peníze ze zahraničí?“ ptá se.

Další rozčilují rozkazy, které musí plnit. „Generální štáb vznášel námitky a nikdy nám neměl předat rozkazy k protiofenzivě, které Zelenskyj přivezl ze zahraničí,“ popisuje jeden z úředníků generálního štábu. Podle něj bylo pro neúspěšnou rozsáhlou ofenzivu v Záporoží „vybráno špatné místo“. Rusko oblast zaminovalo několik měsíců předtím, a do oblasti se tak nedalo proniknout.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry na útok dronů na Moskvu

Tagy:
armáda Moskva zbraň dron Ukrajina zbraně Rusko Kyjev brigáda Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu