Čína pohrozila Británii tvrdými odvetnými opatřeními kvůli rozhodnutí Londýna pozastavit platnost smlouvy o vydávání osob s Hongkongem. Britský ministr zahraničí Dominic Raab pozastavení platnosti extradiční dohody oznámil v pondělí v reakci na kontroverzní nový bezpečnostní zákon v bývalé britské kolonii Hongkongu, která se roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Čínská diplomacie dnes uvedla, že Británie svým krokem porušila mezinárodní normy, a Londýn vyzvala k „okamžité nápravě chyb“.
Čína proti nepatřičným krokům Británie podnikne tvrdý protiútok
„Čína vyzývá Británii, aby přestala fantazírovat o přetrvávání koloniálního vlivu Británie v Hongkongu a napravila své chyby,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.
Peking podle mluvčího čínské diplomacie s rozhodnutím Británie rezolutně nesouhlasí a vyhrazuje si právo na ně reagovat. „Čína proti nepatřičným krokům Británie podnikne tvrdý protiútok,“ uvedl Wang.
Británie zakazuje používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G
Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. V parlamentu to dnes oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit.
Británie kromě pozastavení extradiční smlouvy také rozšířila na Hongkong zbrojní embargo, které od roku 1989 uplatňuje vůči Číně. Do Hongkongu tak nebude Londýn dodávat žádné zbraně, munici, ale ani další položky, které lze použít při represích, například pouta či dýmovnice.
Smlouvu s Hongkongem o vydávání osob k trestnímu stíhání už pozastavila také například Austrálie či Kanada. O možném vypovězení extradiční smlouvy minulý týden jednala i horní komora českého parlamentu. Spojené státy přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status.
Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni i v pevninské Číně.
Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala. Princip garantuje obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.