V Číně už je proti covidu očkováno 85 % obyvatel. Lokální ohniska se daří efektivně a rychle potlačovat. Vyplývá to z vládní zprávy, kterou dnes při zahájení plenárního zasedání čínského parlamentu představil premiér Li Kche-čchiang.
Čínská vláda prosazuje přísnou strategii nulové tolerance výskytu covidu. Díky zákazům vycházení, hromadnému testování, sledování kontaktů, karanténě a přísným omezením vstupu má země koronavirus do značné míry pod kontrolou. Z dokumentu nevyplývá, že by se těchto opatření chtěla vzdát.
Li Kche-čchiang dnes také uvedl, že vláda zlepší podpůrná opatření pro třetí dítě do rodiny. Čína zůstává nejlidnatější zemí světa. V roce 2016 nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár. Loni v červnu pak Peking oznámil, že umožní všem párům mít děti tři.
V premiérově dokumentu se dále uvádí, že Čína zasáhne proti únosům a obchodování se ženami a dětmi. Ministerstvo veřejné bezpečnosti přiměly k zahájení celonárodní kampaně za zastavení únosů a obchodování se ženami a dětmi případy žen, které muži, kteří je koupili, spoutali řetězy nebo zavřeli do klece.
Čína chce sjednocení s Tchaj-wanem
Li Kche-čchiang ve svém projevu k téměř 3 000 delegátů ve Velké síni lidu znovu potvrdil touhu Číny po sjednocení s Tchaj-wanem. Rozhodně se postavil proti separatistickým aktivitám zaměřeným na nezávislost Tchaj-wanu a proti zahraničnímu vměšování.
Rostoucí napětí mezi Čínou, Tchaj-wanem, Spojenými státy a Japonskem je zdrojem obav na pozadí ruské invaze na Ukrajinu. Washington uznal Čínu v roce 1979 a tehdy ukončil formální diplomatické styky s Tchaj-wanem, který Čína považuje za své území, i když ostrov funguje de facto nezávisle. USA jsou však i nadále nejdůležitějším mezinárodním spojencem Tchaj-wanu a hlavním dodavatelem zbraní.