Čína se obává šíření nové mutace koronaviru. Úřady zavřely další město

Čína hlásí další problém. Pacienti, kteří se nově nakazili koronavirem ve dvou provinciích na severu země, vykazují jiné příznaky, než bylo doposud obvyklé. Symptomy se objevují mnohem později a léčba rovněž trvá déle. Panují tak obavy, že koronavirus mohl zmutovat a opět se masově rozšířit.

Nové případy ze severu Číny naznačují, že se koronavirus chová jinak. V těle nově nakažených v provinciích Chej-lung-ťiang a Ťi-lin zůstává podle lékařů déle, než tomu bylo u pacientů z Wu-chanu. Onemocnění má také jiné příznaky.

Čchiou Chaj-po z Národní zdravotnické komise tvrdí, že nově nakažení zřídkakdy mají horečku a na rozdíl od pacientů z Wu-chanu trpí primárně poškozením plic. Podle něj navíc u nových pacientů trvá mnohem déle, než se projeví první příznaky nákazy, což představuje značný problém.

„Když navštěvují své rodiny, neberou v potaz tento fakt, a my tak pozorujeme nákazy celých rodin,“ uvedl lékař pro státní televizi CCTV.

Čchiou Chaj-po si myslí, že koronavirus, který se nyní v severočínských provinciích objevil, pochází ze zahraničí. To by podle něj mohlo vysvětlit rozdílné symptomy. Lékař neuvedl, odkud přesně by mohla nová mutace koronaviru pocházet, obě provincie ale sousedí s Ruskem, Ťi-lin pak i se Severní Koreou.

Nejedná se o první zmínky ohledně nových mutací koronaviru. Američtí vědci z ústavu v Los Alamos hovoří o 14 mutacích. Také virolog Jonathan Stoye z britského Institutu Francise Cricka varoval, že se koronavirus mění. „Virus se vyvíjí. My nyní nevíme, jaké ta změna může mít následky,“ uvedl pro web Daily Mail.

Nový Wu-chan?

Čína podle všeho bere riziko propuknutí nové vlny nákazy velice vážně. V minulých dnech se objevily informace o uzavření 700tisícového města Šu-lan, které se nachází právě v provincii Ťi-lin. Opatření jsou velmi podobná těm, která na začátku roku pocítili obyvatelé Wu-chanu: Nikdo nesmí do města ani z něj, ulice jsou prázdné. Vypravit se na nákup nezbytných věcí může pouze jeden člen domácnosti, a to obden.

Oficiální statistiky uvádí, že je v provincii Ťi-lin okolo 130 případů nákazy, z nichž se více než 30 objevilo ve městě Šu-lan. Za místního „pacienta 0“ je podle čínských médií považována 45letá žena, která pracovala jako pradlena na jedné z policejních stanic. Právě s touto ženou je pak spojena více než desítka dalších případů.

Úřady také identifikovaly nakaženého muže, který se na začátku května zúčastnil svatby s mnoha hosty. Experti se tak obávají nového ohniska nákazy. „Děláme vše pro kontrolu a prevenci. Izolujeme ty, kteří musí být izolováni,“ popsal pro New York Times Sung Ťing, který v Šu-lanu pomáhá organizovat testování lidí.

Podle oficiálních statistik zemřelo v Číně v souvislosti s koronavirem přes 4 600 lidí. Celkově země eviduje téměř 83 000 případů nákazy, z toho jen 84 stále aktivních. Podle mnohých expertů jsou ale oficiální vládní statistiky značně podhodnocené a reálná čísla mohou být několikanásobně vyšší.

Tagy: