Čína hlásí další problém. Pacienti, kteří se nově nakazili koronavirem ve dvou provinciích na severu země, vykazují jiné příznaky, než bylo doposud obvyklé. Symptomy se objevují mnohem později a léčba rovněž trvá déle. Panují tak obavy, že koronavirus mohl zmutovat a opět se masově rozšířit.
Nové případy ze severu Číny naznačují, že se koronavirus chová jinak. V těle nově nakažených v provinciích Chej-lung-ťiang a Ťi-lin zůstává podle lékařů déle, než tomu bylo u pacientů z Wu-chanu. Onemocnění má také jiné příznaky.
Čchiou Chaj-po z Národní zdravotnické komise tvrdí, že nově nakažení zřídkakdy mají horečku a na rozdíl od pacientů z Wu-chanu trpí primárně poškozením plic. Podle něj navíc u nových pacientů trvá mnohem déle, než se projeví první příznaky nákazy, což představuje značný problém.
„Když navštěvují své rodiny, neberou v potaz tento fakt, a my tak pozorujeme nákazy celých rodin,“ uvedl lékař pro státní televizi CCTV.
Čchiou Chaj-po si myslí, že koronavirus, který se nyní v severočínských provinciích objevil, pochází ze zahraničí. To by podle něj mohlo vysvětlit rozdílné symptomy. Lékař neuvedl, odkud přesně by mohla nová mutace koronaviru pocházet, obě provincie ale sousedí s Ruskem, Ťi-lin pak i se Severní Koreou.
Nejedná se o první zmínky ohledně nových mutací koronaviru. Američtí vědci z ústavu v Los Alamos hovoří o 14 mutacích. Také virolog Jonathan Stoye z britského Institutu Francise Cricka varoval, že se koronavirus mění. „Virus se vyvíjí. My nyní nevíme, jaké ta změna může mít následky,“ uvedl pro web Daily Mail.
Nový Wu-chan?
Čína podle všeho bere riziko propuknutí nové vlny nákazy velice vážně. V minulých dnech se objevily informace o uzavření 700tisícového města Šu-lan, které se nachází právě v provincii Ťi-lin. Opatření jsou velmi podobná těm, která na začátku roku pocítili obyvatelé Wu-chanu: Nikdo nesmí do města ani z něj, ulice jsou prázdné. Vypravit se na nákup nezbytných věcí může pouze jeden člen domácnosti, a to obden.
Oficiální statistiky uvádí, že je v provincii Ťi-lin okolo 130 případů nákazy, z nichž se více než 30 objevilo ve městě Šu-lan. Za místního „pacienta 0“ je podle čínských médií považována 45letá žena, která pracovala jako pradlena na jedné z policejních stanic. Právě s touto ženou je pak spojena více než desítka dalších případů.
Město Šu-lan leží na severovýchodě Číny v provincii Ťi-lin Zdroj: Google Maps
Úřady také identifikovaly nakaženého muže, který se na začátku května zúčastnil svatby s mnoha hosty. Experti se tak obávají nového ohniska nákazy. „Děláme vše pro kontrolu a prevenci. Izolujeme ty, kteří musí být izolováni,“ popsal pro New York Times Sung Ťing, který v Šu-lanu pomáhá organizovat testování lidí.
Podle oficiálních statistik zemřelo v Číně v souvislosti s koronavirem přes 4 600 lidí. Celkově země eviduje téměř 83 000 případů nákazy, z toho jen 84 stále aktivních. Podle mnohých expertů jsou ale oficiální vládní statistiky značně podhodnocené a reálná čísla mohou být několikanásobně vyšší.