Čína se topí v přívalových deštích. Voda sahá po nohách obřího Lešanského Buddhy

Obrovská socha lešanského Buddhy.

Čínu sužují obří záplavy (Zdroj: AP)

Vytrvalé deště v Číně způsobily rozvodnění Jang-c’-ťiang, nejdelší řeky Asie. Kvůli záplavám muselo své domovy opustit více než 100 tisíc obyvatel. Stoupající hladina řeky navíc ohrožuje Lešanského Buddhu, obří sochu, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Přes 1 200 let starou sochu ohrožuje vodní tok poprvé od roku 1949. Policie a dobrovolníci opevnili 71 metrů vysokou skulpturu v čínské provincii Sečuán pytli písku. Vytrvalý déšť by ale mohl provizorní ochranu přemoci.

Provincie Sečuán kvůli přívalovým dešťům vyhlásila stav nouze, podle tamní správy se hladina řeky Jang-c’-ťiang zvedla na některých místech až o pět metrů nad bezpečnou úroveň. Informoval o tom britský list The Guardian.

Hladina stoupá také na přehradní hrázi Tři soutěsky, kde je největší elektrárna na světě. Portál Deutsche Welle napsal, že na hrázi v čínské provincii Chu-pej se hladina vody zvedla nejvíce v historii.

V provincii Jün-nan zase kvůli vytrvalému dešti pohřešují pět lidí, živel tam poničil několik domů.

Po řece Jang-c’-ťiang plují na člunech vojáci, kteří pomáhají starším a nemocným lidem z domů, které podemlívá voda.

Čína se potýká se záplavami celý letošní rok. Podle Čínské ústřední televize přívalové deště zasáhly více než 38 milionů lidí. Přes 200 lidí během záplav zemřelo nebo se delší dobu pohřešuje. Vodní živel způsobil v Číně škody v přepočtu za nejméně 550 miliard korun.

Tagy: