reklama

Čína se topí v přívalových deštích. Voda sahá po nohách obřího Lešanského Buddhy

Vytrvalé deště v Číně způsobily rozvodnění Jang-c’-ťiang, nejdelší řeky Asie. Kvůli záplavám muselo své domovy opustit více než 100 tisíc obyvatel. Stoupající hladina řeky navíc ohrožuje Lešanského Buddhu, obří sochu, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

reklama

Přes 1 200 let starou sochu ohrožuje vodní tok poprvé od roku 1949. Policie a dobrovolníci opevnili 71 metrů vysokou skulpturu v čínské provincii Sečuán pytli písku. Vytrvalý déšť by ale mohl provizorní ochranu přemoci.

Provincie Sečuán kvůli přívalovým dešťům vyhlásila stav nouze, podle tamní správy se hladina řeky Jang-c’-ťiang zvedla na některých místech až o pět metrů nad bezpečnou úroveň. Informoval o tom britský list The Guardian.

Hladina stoupá také na přehradní hrázi Tři soutěsky, kde je největší elektrárna na světě. Portál Deutsche Welle napsal, že na hrázi v čínské provincii Chu-pej se hladina vody zvedla nejvíce v historii.

V provincii Jün-nan zase kvůli vytrvalému dešti pohřešují pět lidí, živel tam poničil několik domů.

Po řece Jang-c’-ťiang plují na člunech vojáci, kteří pomáhají starším a nemocným lidem z domů, které podemlívá voda.

Čína se potýká se záplavami celý letošní rok. Podle Čínské ústřední televize přívalové deště zasáhly více než 38 milionů lidí. Přes 200 lidí během záplav zemřelo nebo se delší dobu pohřešuje. Vodní živel způsobil v Číně škody v přepočtu za nejméně 550 miliard korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama