Čínu sužují záplavy gigantických rozměrů, mrtvých je přes 140, evakuovaných miliony

Povodněmi zničený dům v provincii Ťiang-si

Monzunové deště způsobily v Číně povodně obřích rozměrů

Čína se potýká s rozsáhlými povodněmi, které zasáhly do životů více než 20 milionů lidí v 21 provinciích. Oficiální údaje hlásí za červen 141 mrtvých nebo pohřešovaných a přibližně 15 milionů evakuovaných. Škody se už nyní odhadují na v přepočtu desítky miliard korun. A situace se může ještě zhoršit. Na vině jsou každoroční monzunové deště.

Jednou z nejvíce zasažených oblastí je i provincie Chu-pej, která na začátku tohoto roku vešla do povědomí veřejnosti jako původní epicentrum šíření koronaviru. Už 15 měst vyhlásilo kvůli povodním stav nouze, informoval web South China Morning Post. Po celé provincii létají helikoptéry a shazují tuny písku a štěrku na hráze ve snaze zpevnit je a zabránit tak jejich protržení. Například ve městě En-š' stoupala hladina řeky Čching-ťiang tak rychle, že místní úřady během pouhých 5 hodin třikrát zvýšily stupeň nebezpečí, až na ten nejvyšší možný.

Těžké časy zažívají také obyvatelé žijící podél Jang-c’-ťiang. Právě probíhající monzunová sezona totiž donutila reagovat obří přehradu Tři soutěsky a ta musela otevřít svá stavidla, informovala státní zpravodajská agentura Sin-chua. Hladina nejdelší čínské řeky se tak zvedla o 15 metrů nad povodňový stupeň a voda zaplavila široké okolí. Nejhorší situace panuje ve městě Čchung-čching, kde zemřelo nejméně 11 lidí a přes 20 000 jich bylo evakuováno. Velká voda ve městě zničila na tisíc domů. Čchung-čching, pod které spadají i rozsáhlé venkovské oblasti, navíc postihly i sesuvy půdy.

Už v průběhu tohoto týdne čínské úřady varovaly, že země prochází „kritickým obdobím“. Rozvodnilo se na 430 řek, z nichž 33 vystoupalo na rekordní hodnoty. Podle čínského ministerstva vodních zdrojů panovala „kritická“ situace na řece Jang-c’-ťiang a jezerech Tung-tching-chu, Pcho-jang-chu, Tchaj-chu. Řeka Jang-c’-ťiang přitom představuje důležitou dopravní tepnu. Přes 6 000 kilometrů dlouhý tok totiž slouží k zavlažování rozsáhlých zemědělských oblastí a rovněž propojuje průmyslové oblasti ve vnitrozemí s finančním centrem Šanghají na východním pobřeží Číny.

Také podle prezidenta Si Ťin-pchinga nyní Čína prochází zlomovým obdobím v tomto ohledu, protože nejvíce srážek v centrální a severní části země obvykle spadne na přelomu července a srpna. Čínský prezident zároveň varoval před možností, že se rozvodní i druhá nejdelší řeka v zemi – necelých 5 500 kilometrů dlouhá Žlutá řeka.

Čínská regulační komise pro bankovnictví a pojišťovnictví už podle agentury Reuters oznámila plány na zvýšení úvěrové podpory a pojistné ochrany pro oblasti, které povodně zasáhly. Komise například vyzvala banky, aby snížily úrokové sazby a pomohly tak dosáhnout na půjčky lidem, kteří je budou potřebovat. Ekonomické ztráty v důsledku povodní byly vyčísleny na astronomických 50 miliard jüan, (v přepočtu přes 166 miliard korun), což je o 11 % více, než za stejné období v loňském roce, informoval South China Morning Post.

Tagy: