Čína zkouší novou formu testování na koronavirus. Obyvatelé hlavního města Pekingu si mohou udělat test například pomocí análních výtěrů. Někteří experti tvrdí, že metoda je přesnější a zvyšuje pravděpodobnost objevení viru. Jiní jsou stále skeptičtí.
Pro získání výsledků je třeba tampon zavést asi tři až pět centimetrů do konečníku a několikrát s ním otočit. Proces se musí provést dvakrát. Tampon se následně vyndá a bezpečně uloží do nádoby na vzorky. Celá procedura by prý měla trvat zhruba deset vteřin.
Čínské hlavní město používá metodu během masového testování stále častěji. Od 17. ledna prošly takovou kontrolou přes tři miliony obyvatel tří pekingských okresů. Anální testy se v Číně používají už rok. Především jimi podle odborníka na kontrolu nemocí zdravotníci testovali klíčové skupiny v karanténních centrech, a to kvůli tomu, že jsou testy nepříjemné.
Virus v konečníku vydrží déle, míní odborník
Li Tongzeng z pekingské nemocnice You'an v sobotu v rozhovoru pro státní televizní stanici CCTV řekl, že stopy po koronavirové infekci přetrvávají v konečníku déle než v krku či nosu. „Zjistili jsme, že někteří asymptomatičtí pacienti mají tendenci se rychle zotavovat. Je možné, že po třech až pěti dnech nebudou v jejich krku po viru žádné stopy,“ uvedl lékař.
„Ve srovnání se vzorky z dýchacích cest, z těch odebraných z trávícího traktu a exkrementů pacienta je vidět, že tam virus vydrží déle. Pokud budeme provádět anální výtěry, zvýší se detekce viru u pacientů a naopak se sníží pravděpodobnost chybné diagnózy,“ dodal odborník.
Podle jiných expertů ale zůstává přesnost a účinnost análního výtěru kontroverzní. Yang Zhanqiu, zástupce ředitele oddělení biologie patogenů na Wuhanské univerzitě, řekl státnímu Global Times, že nejúčinnějšími testy jsou stále výtěry z nosu a krku. Je totiž prokázáno, že virus se do těla dostává spíše horními cestami dýchacími než trávicí soustavou.
„Vyskytly se případy, kdy z exkrementů pacienta vyšly pozitivní testy na koronavirus. Neexistují ale žádné důkazy, které by naznačovaly, že se přenáší trávicí soustavou člověka,“ uvedl.
Čína nyní kvůli vysokým nárůstům covidových případů zpřísňuje opatření. Omezuje například vstup lidí do země. Přijíždějící se musejí prokázat několika negativními testy na COVID-19 a podstoupit 14denní karanténu ve speciálním hotelu.
Ve středu země hlásila téměř 90 tisíc potvrzených případů infekce. S covidem-19 tam zemřelo 4 636 lidí.