Za posledních 24 hodin registroval Tchaj-wan stovku čínských vojenských letadel, napsala agentura AFP, podle níž jde o neobvykle velký počet. Tchajwanské ministerstvo obrany vyzvalo Čínu, aby zastavila destruktivní, jednostrannou akci, která může prudce zvýšit napětí.
Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že od neděle zahlédlo 103 čínských vojenských letadel vykonávajících mise nad mořem. Čtyři desítky z nich překročily symbolickou střední linii mezi Tchaj-wanem a Čínou, uvedla AP.
ČTĚTE TAKÉ: Čína chce ukázat, že není jako Rusko. Peking se od Putina vzdaluje, míní analytici
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.
#China flies 103 military planes toward #Taiwan in 24 hours in a new high of activity the island calls harassment
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Defense (@IndoPac_Info) September 18, 2023
The planes were detected between 6 a.m. on Sunday and 6 a.m. on Monday, the defense ministry said.https://t.co/w1qoK0e2u8 pic.twitter.com/Cus4XwilhZ
Vojenskou aktivitu v okolí Tchaj-wanu Peking obvykle zvyšuje v reakci na významné zahraniční návštěvy na ostrově či na přijetí tchajwanských politiků v zahraničí, zejména v USA. Například 19. srpna čínská armáda zahájila vojenské manévry v okolí Tchaj-wanu v reakci na návštěvu viceprezidenta Tchaj-wanu Williama Laie ve Spojených státech. Čína vyzývá státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost Tchaj-wanu.
Minulý týden Čína rozhodla uvalit sankce na americké zbrojní firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman kvůli prodeji zbraní Tchaj-wanu. Spojené státy podobně jako většina zemí nemají s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní.