Čína zvažuje, že smíchá dohromady vakcíny proti koronaviru od různých výrobců, aby zvýšila jejich účinnost. Čínské vakcinační látky za těmi zahraničními, včetně výrobků od Pfizeru a Moderny, prý zaostávají, přestože se dají snáze skladovat. S odkazem na ředitele čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí o tom informovala agentura Reuters.
„Zatím dostupné vakcíny „nemají příliš vysokou úroveň ochrany,“ řekl na nedělní tiskové konferenci ve městě Čcheng-tu šéf čínského centra Kao Fu. Dodal, že je zvažováno očkování vakcínami různého typu. Za řešení problému účinnosti označil i „optimalizaci“ očkovacího procesu. Navrhne proto změnu počtu dávek a délky období mezi jejich podáním.
Tři miliardy vakcín
Čína zatím vyvinula a schválila čtyři vakcíny proti covidu. Podle vysoce postaveného úředníka jich země do konce roku pravděpodobně vyrobí tři miliardy.
Očkovací látka firmy Sinovac vykázala při klinických testech v Brazílii účinnost mírně nad 50 procent. Jiná studie v Turecku zaznamenala účinnost 83,5 procenta. K účinnosti dvou očkovacích látek od firmy Sinopharm podrobné údaje zveřejněny nebyly, firma sama uvádí, že činí 79,4 a 72,5 procenta.
Čína vyváží miliony svých vakcín do zahraničí. Čínská státní média a úředníci je odhodlaně brání a zpochybňují bezpečnost a logistiku jiných vakcín, připomínají média.
Čína byla první zemí, kterou koronavirus SARS-CoV-2 počátkem loňského roku zasáhl. Čínské úřady by chtěly do června naočkovat 40 procent populace. Doposud ale nejlidnatější země světa s téměř 1,4 miliardy obyvatel aplikovala „pouze“ 140 milionů dávek, přičemž většina vakcín se podává ve dvou dávkách.