Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.
Ačkoli je počet případů relativně malý, jsou rozptýleny po celé zemi, což státní média přimělo ke srovnání s počáteční epidemií koronaviru ve Wu-chanu v roce 2019. Všechny lety z Nankingu byly pozastaveny nejméně do 11. srpna. Všem 9,3 milionu lidí žijícícím ve městě bylo nařízeno podstoupit PCR testy. V provincii Ťiang-su, jejíž je Nanking hlavním městem, jsou v lockdownu statisíce lidí. V pekingské čtvrti Čchang-pching dostalo příkaz zůstat doma 41 tisíc obyvatel.
Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou
Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.
Podle Daily Mail nemocné hlásí také provincie S'-čchuan, Liao-ning a Chu-nan. Che-pej a Vnitřní Mongolsko rovněž provádějí testování a trasování kontaktů poté, co do oblastí cestovali lidé z Nankingu. Další ohnisko nákazy zasáhlo také provincii Jün-nan, když Číňané, kteří navštívili sousední Myanmar – kde se počet případů prudce zvyšuje kvůli variantě delta – měli po příjezdu domů pozitivní test.
Delta v asijských zemích
Varianta delta, která se poprvé objevila v Indii a je mnohem nakažlivější než původní verze koronaviru, se ukázala jako obzvláště obtížně zvladatelná pro mnoho zemí, které se dosud spoléhaly na uzavření hranic. V kombinaci s nízkou mírou očkování tyto země – většinou v Asii – nyní zaznamenávají nárůst případů na rekordní nebo téměř rekordní úroveň a jejich vedoucí představitelé spěchají se zavedením lockdownů.
Ve Vietnamu, Thajsku, Malajsii a Indonésii, které byly dříve označovány za úspěšné v boji s virem, v poslední době došlo k prudkému nárůstu počtu nakažených. Také v Japonsku a Jižní Koreji je počet případů na historicky nejvyšších hodnotách nebo se k nim alespoň blíží. S variantou delta je spojena také přibližně polovina nových případů v japonském Tokiu, kde se nyní odehrává letní olympiáda.
Míra světové proočkovanosti
Po celém světě na COVID-19 zemřelo více než 4,2 milionu lidí. Za hlavní zbraň proti této nemoci se považuje očkování. Podle údajů agentury AFP byly na celém světě podány více než čtyři miliardy dávek. Země s vysokými příjmy mají v průměru 97 injekcí na 100 obyvatel, zatímco v zemích s nízkými příjmy se jedná o pouhých 1,6 injekce.