Statistiky nakažených nemocí COVID-19 se sice zlepšují, ale ne tak, jak by si vláda představovala. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Situace podle něj stále není dobrá a je potřeba před Vánoci rozvolňovat s rozmyslem. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl. Zároveň se spolu s epidemiologem Romanem Prymulou vyjádřil k plánovanému dobrovolnému testování.
„Situace stále není dobrá, čísla sice klesla, ale není to tak, jak jsme si představovali. Neklesají podle plánu,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. Rozvolňovat je podle něj proto nutné s rozmyslem.
Samotné testování antigenními testy označil premiér za dobrovolné. Zároveň však nastínil některé výhody – především jistotu, že dotyčný nenakazí ostatní. „Pokud bychom se dostali do třetího pásma protiepidemického systému, bude možné, aby se setkalo 10 lidí,“ prohlásil Babiš s tím, že by bylo pro řadu lidí dobré, aby testování podstoupili, pokud se chtějí na Vánoce setkat v rámci rodiny i se staršími příbuznými. Senioři totiž patří mezi nejohroženější skupiny.
Lidé by se měli nechat testovat, pouze pokud sami chtějí. „Potýkáme se s tím, že lidé mají problém se nechat testovat. Lidé se bojí, protože když jdou do karantény, přichází o příjem a dostávají jen 60 procent mzdy,“ vysvětlil jeden z důvodů odmítání testování premiér. Testování lidí pomocí antigenních testů by rád stihnul ještě do Vánoc. Začít by se mělo již od 11. prosince.
Na tiskové konferenci vystoupil i bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, který se před pár dny stal Babišovým poradcem pro boj s pandemií. Prymula připustil, že antigenní testy jsou ve srovnání s PCR testy málo citlivé, přesto by však měly pomoci v odhalování lidí, kteří bývají označováni za superpřenašeče neboli vysoce infekční osoby.
Blatný: Pomoci testovat může i armáda a různé iniciativy
Učitelé, kteří jsou po otevření škol podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) první rizikovou profesí, by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince a potom znovu počátkem ledna. Jejich přednost nyní potvrdil i Babiš.
Při testování je kromě kapacit nemocnic možné podle Blatného využít i nabídky různých iniciativ, jako jsou Lékaři pomáhají Česku či Podané ruce. Cílem je, aby bylo odběrových míst co nejvíc, uvedl ministr. Pomáhat bude i armáda či další složky integrovaného záchranného systému. „Bude to velká akce,“ poznamenal Blatný.
Učitelé by se mohli nechat testovat mezi 4. a 18. prosincem a znovu začátkem ledna, než se děti po prázdninách vrátí do škol. Testování pedagogů je podle ministra jedním ze způsobů, jak snížit riziko, že se příliš brzy spustí třetí vlna epidemie koronaviru. Mezi 18. a 31. prosincem by se pak mohli dobrovolně otestovat všichni zájemci. O podmínkách testování bude ještě vláda jednat.
Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je výrazně levnější, ale současně méně spolehlivé než běžné testování metodou PCR.
Česko by se možná už od pondělí mohlo přesunout do mírnějšího třetího ze současného čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. V neděli o tom bude jednat vláda. Zavedením třetího stupně by se otevřela i možnost návštěv v domovech seniorů pro ty, kteří se prokážou negativním testem na covid. Blatný už dříve uvedl, že tyto antigenní testy by si lidé dělali na své náklady.