Jeden nakažený koronavirem v ČR nakazí více než jednoho člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je číslo R 1,59 a lze hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření COVID-19.
„Celkový populační odhad reprodukčního čísla pro populaci ČR odpovídá k datu 12. 9. 2020 hodnotě přibližně 1,59. Jde tedy o hodnotu významně vyšší než 1,0,“ uvedl ÚZIS v tiskové zprávě zveřejněné v úterý. „Každý nakažený tedy efektivně předává infekci více než jedné další osobě, a napříč kraji tak dochází k nárůstu s počínajícím významným exponenciálním trendem,“ píše ÚZIS.
Jednotlivé kraje se sice v hodnotě reprodukčního čísla liší, avšak ve všech je patrná vyšší hodnota než 1,0. Jde o posun proti předchozím týdnům, kdy řada krajů významnější růstový trend nevykazovala. „V tuto chvíli lze proto hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření,“ zdůrazňuje ÚZIS.
Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. Například reprodukční číslo 2 znamená, že jeden nemocný nakazí přímo další dvě osoby, které mohou nemoc dále šířit.
Čím je číslo R vyšší, tím se onemocnění šíří rychleji. Pokud je číslo R menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Před zavedením vládních opatření v březnu bylo číslo vyšší než dvě. Minulý týden číslo R činilo 1,35 a podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška šlo stále o kontrolované šíření nemoci, „lineární, nikoli exponenciální“.
„I když je číslo R velmi oblíbeným ilustračním parametrem, považujeme jej vzhledem ke komplikovanosti výpočtu pouze za doplňkový ukazatel, který je navíc vždy významně ovlivněn lokálními ohnisky, objemem a strukturou testů a interpretovatelnost celorepublikové hodnoty je omezená,“ dodal Dušek.