Mnoho domácích čisticích prostředků obsahuje nebezpečné chemikálie, které mohou ohrozit zdraví, píše CNN. Látky, které způsobují astma, dokáží poleptat kůži, popřípadě dokonce zvyšují riziko rakoviny, jsou často skryté v běžných produktech. Jaké jsou největší hrozby a na co si dát při výběru a používání čisticích prostředků pozor?
Při úklidu svého domova lidé doufají, že výsledkem bude bezpečnější a zdravější prostředí. Některé z výrobků ale mohou ohrozit zdraví. „Mnoho lidí předpokládá, že když si něco koupí v obchodě, nepředstavuje to žádné riziko nebo že přesně vědí, co dostávají,“ řekla pro CNN Tasha Stoiberová, vedoucí vědecká pracovnice neziskové organizace Environmental Working Group (EWG), která se zabývá výzkumem a prosazováním bezpečnějších výrobků. „Tak to ale prostě není,“ podotkla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Covid se znovu rázně přihlásil o slovo. Nemocnice zakazují návštěvy, vrací se i respirátory
Organizace EWG zjistila, že na americkém trhu je více než 2 000 čisticích prostředků, které mohou obsahovat látky spojené se zdravotními problémy, jako je poleptaná kůže, zvýšené riziko rakoviny nebo astma.
Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor
Po prosluněném létě přichází na řadu prevence, alespoň pokud se jedná o kontrolu znamének. Rakovina kůže, konkrétně melanom, je jednou z nejagresivnějších forem nádorového onemocnění a v Česku mu ročně podlehne více než 400 lidí. Ačkoliv je většina znamének na těle neškodná, některá z nich mohou představovat riziko, pokud dojde k jejich změnám. Jak často se kontrolovat, na co si dát pozor a kdy vyhledat lékaře?
„Při nakupování v obchodě může být těžké přesně určit, co je bezpečné, a co ne. To platí zejména v souvislosti s rozšířeným ‚greenwashingem‘, neboli když společnosti označují své výrobky tak, aby vypadaly přirozeněji a ekologicky bezpečněji,“ uvedla Jennie Romerová z americké Agentury pro ochranu životního prostředí. „Lidé si stále více uvědomují, jaký vliv mohou mít tyto věci na zdraví. Ve Spojených státech je opravdu špatná transparentnost,“ zdůraznila Stoiberová.
Viceprezident pro komunikaci, osvětu a členství v Americkém úklidovém institutu (American Cleaning Institute) Brian Sansoni míní, že dobrý úklid domácnosti je důležitý pro prevenci nemocí. „Správné používání čisticích prostředků přispívá k veřejnému zdraví a kvalitě života v domácnostech, kancelářích, školách, zdravotnických zařízeních, restauracích a v celé naší komunitě každý den. Každý, kdo se potýkal s pandemií koronaviru nebo s obdobím nachlazení a chřipky, tuto skutečnost jistě uzná,“ popsal.
Chemikálie v čisticích prostředcích
„Čisticí prostředky mohou obsahovat těkavé organické sloučeniny neboli VOC, které zahrnují stovky různých chemických látek,“ řekla Natalie Johnsonová z oddělení environmentálního a pracovního zdraví na Fakultě veřejného zdraví Texaské univerzity.
Podle agentury EPA jsou těkavé organické sloučeniny plyny, které se mohou uvolňovat z pevných nebo kapalných výrobků. Tyto látky mohou způsobovat zdravotní problémy, jako je podráždění očí, nosu a hrdla, a také poškození jater, ledvin a centrálního nervového systému, uvedla federální agentura. Vliv chemických látek závisí na tom, jak často je jim člověk vystaven a v jaké míře. Koncentrace těkavých organických látek je přitom v interiérech často mnohem vyšší, než je bezpečné, uvedla EPA.
Pozor na nebezpečnou kojeneckou vodu. Po požití hrozí potíže, varuje drogerie a vrací peníze
Řetězec drogerií DM stahuje z prodeje kojeneckou vodu. Produkt by mohl být mikrobiologicky kontaminován, upozornila ve středu společnost v prohlášení na svém webu. Zákazníkům doporučila vodu nekonzumovat. Zároveň slíbila možnost vrácení nebezpečného produktu na kterékoliv prodejně, a to i bez předložení účtenky.
Jedním z velkých problémů je, že seznam potenciálně škodlivých chemických látek je dlouhý a někdy může být těžké ze seznamu složek zjistit, čemu přesně bude člověk při používání výrobku vystaven, uvedla Romerová.
Existují ale možnosti, které při nakupování pomohou najít lepší volbu v regálech. Agentura EPA má totiž označení Safer Choice (Bezpečnější volba) a výrobky, které mají nárok na toto označení, neobsahují chemické látky spojené s rakovinou, problémy s plodností a s dalšími zdravotními riziky, uvedla Romerová.
Záleží i na způsobu použití
Podle odborníků nejde jen o to, co člověk používá, ale i o to, jakým způsobem to dělá. „Některá rizika plynoucí z používání čisticích prostředků v domácnosti vyplývají z jejich nesprávného používání, jako je například míchání bělidla s výrobky obsahujícími amoniak – ten se nachází například v čisticích prostředcích na dlaždice nebo ve víceúčelových čisticích prostředcích,“ popsala Romerová.
Míchání dezinfekčních prostředků může uvolnit nebezpečné výpary. „Proto je vždy důležité číst a dodržovat pokyny nebo návod na etiketě výrobku,“ dodala. Johnsonová také upozornila na nutnost dbát zvýšené opatrnosti u osob, které jsou na expozici výpary obzvláště citlivé, jako jsou těhotné ženy, lidé s astmatem a děti.
Na trhu jsou nebezpečné e-cigarety. Může dojít k ohrožení lidského života, varují hygienici
Před závadnými elektronickými cigaretami varovali hygienici z Hradce Králové. Úředníci produkt označili za nebezpečný, a to hned z několika důvodů. Především kvůli absenci údajů o obsahu nikotinu a mnohonásobnému překročení povoleného objemu náplně. Příliš velké množství nikotinu přitom může vést k závažným zdravotním problémům, a to nejen při požití, ale i při styku s pokožkou, upozornili odborníci.
Na co dát pozor a jak látky skladovat
Na rizika spojená s čisticími prostředky upozorňují na svém webu i hasiči z Libereckého kraje. „Obecně platí, že čisticí prostředky plní svoji funkci především díky agresivním chemickým látkám v nich obsažených a ty jsou škodlivé pro naše zdraví a pro životní prostředí,“ popsala na webu hasičů vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva Michaela Stará. Dodala, že jde například o chlornan sodný, tedy žíravinu obsaženou v prostředcích jako je Savo.
Druhou skupinou nebezpečných látek jsou kyseliny a louhy (nejčastěji kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný), které jsou v čističích WC, sifonů a podobně. „Pozor také na dezinfekce na bázi peroxidu vodíku, který je také agresivní žíravinou,“ podotkla Stará. Upozornila, že nebezpečné jsou také hořlavé látky. „Mezi ty patří nejrůznější laky, barvy či ředidla stejně jako čistý alkohol (ethanol) nebo propan-butan,“ sdělila.
Zmíněné prostředky je vhodné skladovat mimo dosah dětí a mimo místa, kde se pohybují domácí zvířata. „Uchovávejme přípravky pouze v originálních obalech, nikoliv v obalech od jiných přípravků, potravin nebo nápojů, aby nedošlo k záměně. Chemické prostředky skladujme vždy odděleně od potravin. Dodržujme návody k použití, používejme předepsané ochranné pomůcky a nakupujme přípravky s ochranným uzávěrem. Použité obaly likvidujme podle návodu výrobce,“ sdělila Stará.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Malým nemocnicím vadí systém úhrad. Dostanou od pojišťovny méně než velké, jde o statisíce