Rakovině vaječníků ročně podlehne zhruba šest stovek nemocných. Zákeřná nemoc se obtížně léčí, protože na ni lékaři obvykle přijdou pozdě. Také pacienti mohou mít problém nemoc rozpoznat – některé příznaky jsou totiž typické pro mnohem méně závažná onemocnění. Odborníci proto apelují na ženy, aby nic nepodceňovaly a při delším přetrvávání problémů vyhledaly odbornou pomoc, informuje WNYT.
„Problémem rakoviny vaječníků je, že její příznaky máme všichni,“ sdělil televizi WNYT lékař Robert DeBernardo z Clevelandské kliniky. Ženy by tak měly zpozornět i při sebemenším podezření.
ČTĚTE TAKÉ: Pandemie silně ovlivnila mozky dospívajících, vyplývá ze studie. Odhalila rozdíly u pohlaví
V případě, že problémy přetrvávají déle než tři týdny, doporučuje navštívit odborníky. „Lidé si myslí, že mají zánět močových cest nebo žlučníkový záchvat. Teprve když je jim opravdu špatně, skončí na pohotovosti,“ vysvětlil DeBernardo.
Pokud lékař nemoc odhalí včas, šance na vyléčení roste až na 90 procent. Sdělili to zástupci Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na loňské tiskové konferenci.
Nejdůležitější v prevenci rakoviny vaječníků jsou proto podle lékařů pravidelné kontroly u gynekologa s vyšetřením vaječníků ultrazvukem vaginální sondou.
Ačkoliv příčiny vzniku zhoubných nádorů vaječníků nejsou zcela jasné, jedním z hlavních rizikových faktorů je věk nad 50 let. Čtvrtina nádorů vaječníků je geneticky podmíněná. Ročně tento typ rakoviny lékaři v Česku objeví asi u tisícovky lidí.
Ženy, jejichž příbuzným byl tento typ rakoviny diagnostikován, by tak měly být zvlášť na pozoru. Po domluvě s ošetřujícím lékařem by měly podstoupit genetické testy.
Příznaky rakoviny vaječníků
(podle Národního zdravotnického informačního portálu)
- Nejasná bolest břicha
- Trávicí potíže – plynatost, nadýmání, nechutenství, nevolnost, zvracení
- Nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti, zejména pokud se současně zvětší obvod břicha
- Celková slabost
- Krvácení z pochvy mimo pravidelnou menstruaci nebo po menopauze
- Zvětšení obvodu břicha – pokud se zhoubný nádor rozšířil do břišní dutiny a metastázoval do pobřišnice (peritoneální karcinomatóza); někdy se v břišní dutině hromadí velké množství tekutiny (ascites)
- Pocit tlaku na močový měchýř nebo na střeva a s tím spojené častější nucení na močení či zácpa
- Dušnost
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Piha krásy mě odlišovala, vzpomíná Michala. Po letech přišel šok, proměnila se v melanom