Piha krásy mě odlišovala, vzpomíná Michala. Po letech přišel šok, proměnila se v melanom

Michala znaménko na tváří nosila jako pihu krásy, která ji od ostatních odlišovala.

Michalino znaménko na tváří se po letech proměnilo v melanom

Zhruba čtyřicet let nosila Michala z obce nedaleko Říčan u Prahy mateřské znaménko na tváři jako pihu krásy. Bylo něčím, co ji odlišovalo od druhých. Když ji však přátelé, kteří ji vídají jen několikrát do roka, upozornili, že se znaménko změnilo, neváhala a objednala se k lékařce. Následné vyšetření u specialistů odhalilo, že jde o zhoubný nádor – melanom. „Vůbec by mě nenapadlo, že něco tak obyčejného jako znaménko, které nebolí a mám ho celý život, by mohlo způsobit něco tak nebezpečného,“ svěřila se dnes již po úspěšném odstranění melanomu.

„Byla to pro mě taková piha krásy, která mě odlišovala od ostatních a docela se mi i líbila,“ uvádí v dokumentu, jenž má redakce k dispozici, Michala, která žije nedaleko Říčan u Prahy. Sama si na znaménku na tváři žádných podezřelých změn nevšimla, loni ji ale na proměnu „pihy“ upozornili kamarádi, se kterými se setkává jen několikrát za rok.

„Piha se jim zdála větší a tmavší, než si pamatovali z dřívějška. Já takové srovnání neměla, když jsem se viděla každý den v zrcadle,“ vzpomíná.

ČTĚTE TAKÉ: Rakovinu střev prozradí čtyři příznaky. Trpí jí často i mladí. Experti radí, kdy jít k lékaři

Objednala se proto na kontrolu znamének ke své kožní lékařce. „Té se skvrna na obličeji vůbec nelíbila, a tak mi doporučila další vyšetření ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se na tyto problémy specializují. A ideálně co nejdřív,“ popisuje Michala, která ještě ten den loni v květnu do nemocnice jela. Tam si poprvé vyslechla možnou diagnózu – melanom.

Nastal šok, melanom se potvrdil

„Následně jsem se dostala do ‚onkotýmu‘, který vede paní profesorka Monika Arenbergerová. Vyšetření melanom potvrdilo a já byla v šoku,“ říká Michala, kterou lékaři rovnou seznámili s možnými riziky. „Vůbec by mě nenapadlo, že něco tak obyčejného jako znaménko, které nebolí a mám ho celý život, by mohlo způsobit něco tak nebezpečného,“ dodává.

Prevence, která může zachránit život: Na jaká bezplatná vyšetření a kdy mají ženy nárok?

V dnešní uspěchané době lidé velmi často zapomínají na to nejcennější – vlastní zdraví. V České republice přitom existuje řada preventivních vyšetření, na která mají lidé bezplatně nárok. Bez ohledu na zdravotní problém může jediná taková návštěva mít zásadní vliv na vývoj onemocnění. Které prohlídky by konkrétně ženy neměly zanedbávat?

Necelý měsíc od stanovení diagnózy Michalu čekal první zákrok, který měl odhalit, jak závažný melanom je. Histologie tehdy prokázala, že se jedná o zhoubný nádor takzvaně in situ, což značí počínající fázi vývoje. Podařilo se ho tedy zachytit včas, než se stihnul rozšířit dál. Za měsíc byla v plánu ještě druhá operace.

„Bylo nutné inkriminované místo operovat ještě jednou, aby měli lékaři jistotu, že se podařilo odstranit úplně všechno,“ vysvětluje Michala. Preventivně absolvovala ještě několik dalších vyšetření, která vyvrátila další možná zdravotní rizika. „Zkontrolovali mi příslušné uzliny v okolí obličeje, jako je například štítná žláza nebo prsa. Vše bylo naštěstí v pořádku,“ popisuje Michala.

Na pravidelné návštěvy k odborníkům chodí i po úspěšném odstranění melanomu, a to každého půl roku. „Jsem světlý fototyp – mám bledou kůži a na ní dost pih a znamének, proto už nechci nic podcenit,“ říká Michala a pokračuje: „Nevzpomínám si, že bych byla někdy v dětství na kontrole znamének ani že by s tím měl někdo z rodiny přede mnou vážné problémy.“

Ochranu v mládí podceňovala

Dnes jako maminka dbá na prevenci i u svých dvou dcer. „Mají podobný typ kůže jako já, proto jsem je po svém zákroku raději objednala na dermatologii na kontrolu pigmentových skvrn a mateřských znamének, která mají po těle. Jedné už dokonce preventivně dvě odstranili,“ říká Michala. Samotnou ji překvapilo, že se melanom objevil až loni, a navíc v roční době, kdy sluneční ochranu nepodceňuje.

„Jako mladá jsem moc SPF u opalovacích krémů neřešila. Chtěla jsem být hlavně hezky opálená, chodila jsem i do solária. Teprve až se mi narodily dcery, začala jsem dbát na správnou ochranu před sluncem,“ popisuje. Kůže má podle odborníků paměť – pamatuje si každé spálení, a proto se melanom může projevit i v pozdějším věku.

„Když se teď s manželem díváme zpětně na fotky, tak ten rozdíl vidíme. Všimli jsme si, že zhruba kolem čtyřicítky mi ta skvrna na obličeji začala výrazně rychle tmavnout a měnit tvar,“ přibližuje Michala. Sama se teď po prodělání léčby snaží co nejvíc lidí ve svém okolí motivovat k pravidelným kontrolám mateřských znamének.

„Myslím, že na to lidé často zapomínají. Když někomu z okolí vyprávím svůj příběh, je vždy překvapený, jak vážná nemoc se může za různými skvrnami na těle skrývat,“ uzavírá Michala.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Onkologická diagnóza se vyskytuje i u mladistvých. Expert popsal, na co dávat pozor

Tagy: