Nebezpečný kloš jelení
Nejen klíšťata mohou houbařům a turistům v lese připravit nepříjemné chvíle. Mezi otravný a nebezpečný hmyz patří i létající kloš jelení. I když není přenašečem boreliózy jako klíště, jeho kousnutí může kromě nepříjemných puchýřů a otoků také přenést bakterii bartonellu, která způsobuje onemocnění zvané bartonelóza.
S kloši se nejčastěji můžeme setkat na okrajích lesů, nejvíce v místech, kde žije spárkatá zvěř. Pokud si za svou oběť vybere člověka, je velmi složité se jich zbavit. Nestačí plácnutí nebo mávnutí ruky. Kloš má plochý tvar těla a na nohách drápky, kterými se úporně drží na kůži.
ČTĚTE TAKÉ: Lékař spadl při procházce do australské řeky. Jeho ostatky našli v těle obrovského krokodýla
Nebezpečná sršeň asijská je opět v Česku. Hnízdo invazního hmyzu museli likvidovat experti
Invazivní sršeň asijská se vyskytla na Opavsku. Jde o první ověřený výskyt tohoto druhu ve Slezsku a na Moravě, uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová. Dodala, že nalezené hnízdo nechali pracovníci agentury zlikvidovat. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech.
„Není to létající klíště, jak se někdy lidově říká. Jeho bodnutí je poměrně bolestivé a sání trvá patnáct až dvacet minut,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí přírodovědného oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Dušan Trávníček.
Kloši napadají zejména vysokou zvěř a někdy i hospodářská zvířata. Nepohrdnou však ani turisty a houbaři v lese. Pokud máte smůlu a pokouše vás kloš nebo jiný létající hmyz, pomoc roste kolem vás.
„Pomoc s nejlepším účinkem je jitrocel, řebříček nebo jetel luční. Rostliny rozmačkejte, až začnou pouštět šťávu a následně si jimi potřete postižené místo,“ doporučil na dotaz redakce zahrádkář Radek Martinec.
Kloši přenáší i bakterii bartonellu. Ta může v některých případech způsobit onemocnění bartonelózu. „U náchylných jedinců se může projevit jako slabá viróza,“ řekl Trávníček.
Do lesa je dobré vyrazit s repelentem. Na kloše prý zabírají nejvíce ty domácí. Stačí například nechat v deci alkoholu vyluhovat dvacet hřebíčků a tento roztok nastříkat na sebe. A také sledovat počasí. Létajícímu hmyzu totiž svědčí hlavně vlhko.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Panika na Českobudějovicku: Žena měla v garáži obřího hada. Zmizel, než dorazili odborníci