Vláda Petra Fialy (ODS) na vánoční svátky nezavádí tvrdé restrikce, sází hlavně na ohleduplnost mezi lidmi. Odborníci však varují, že varianta omikron může v Česku udeřit plnou silou už během pár dní. Pokud se chystáte navštívit své blízké, ujistěte se, že netrpíte jedním z osmi příznaků této nové a infekčnější varianty.
Velká Británie, Dánsko nebo USA. Země, kde se omikron pomalu stává dominantní variantou, hlásí již desítky tisíc nakažených. S Vánoci za dveřmi se obavy z omikronu stupňují a česká vláda vybízí k tomu, aby lidé pokud možno oželeli setkání s rodinou a známými.
Na odpovědnost mnohých občanů se však podle odborníků spoléhat nedá. Proto by lidé neměli podceňovat příznaky nové covidové varianty omikron. Tou se jen ve Velké Británii nakazilo již přes 45 tisíc lidí.
Experti dosud odhalili osm hlavních symptomů, které mohou lidi v tomto směru varovat, píše web Mirror. Jedná se o:
- škrábání v krku
- rýmu
- únavu
- kýchání
- bolest dolní části zad
- bolest hlavy
- noční pocení
- bolesti svalů
Pokud lidé pocítí některý z těchto příznáků, měli by své vánoční aktivity přehodnotit a neohrožovat své blízké. Podle profesora Tima Spectora, který vede studii o koronavirových příznacích (ZEO Covid App Symptom), je mohou varovat právě tyto symptomy, které se podobají běžnému nachlazení.
Spectora překvapilo, že Národní zdravotní služba (NHS) dosud své pokyny o příznacích neaktualizovala. Nadále lidi varuje i před třemi původními příznaky covidu: horečce, kašli a ztrátě chuti či čichu. Podle poslední analýzy profesora Spectora je však pociťuje pouze polovina nakažených.
Chrání jen třetí dávka očkování
Velká Británie jen v pondělí oznámila zhruba 100 tisíc nově nakažených, polovina z nich šla na vrub variantě omikron. Dosud v zemi zemřelo kvůli omikronu čtrnáct pacientů. Navzdory zvyšujícím se počtům nakažených premiér Boris Johnson před Štědrým dnem neplánuje zavést tvrdší opatření, uvažuje se, že přijdou až po svátcích. Odborníci se totiž obávají, že se budou počty nakažených dále dramaticky zvyšovat.
Na školách se bude testovat dvakrát týdně, bez ohledu na očkování, oznámila vláda
V prvních 14 dnech nového roku se budou testovat žáci, studenti a zaměstnanci škol dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo prodělali nemoc covid v posledním půlroce. Testování se uskuteční vždy v pondělí a ve čtvrtek. O schválení návrhu ministerstva zdravotnictví vládou informoval po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o jedno z opatření k omezení šíření koronaviru.
Podle dostupných informací naznačují, že s prevencí proti omikronu může pomoci třetí dávka očkování. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice (MGH), Harvardu a MIT provedli studii, kdy testovali krev lidí, kteří byli očkováni vakcínami od firem Moderna, Johnson & Johnson a Pfizer/BioNTech, pseudovirem, který byl upraven tak, aby se podobal omikronu.
Po testech zjistili, že u těchto tří vakcín přišla „nízká až nulová“ neutralizace protilátek. Osoby však měly pouze dvě dávky očkování (Moderna, Pfizer), či dokonce jen jednu (Johnson). Vědci však tvrdí, že třetí dávka může účinnost očkování posunout až na 75 procent. Po otestování krve lidé, kteří třetí dávku očkování podstoupili, vykazovali „silnou neutralizaci“ varianty omikron.
K tomu, aby se lidé nechali naočkovat, ideálně třetí dávkou, vybízí i experti v Česku. Doufají, že vláda nejpozději v lednu začne přijímat opatření na základě zkušeností zemí, které již omikronová vlna postihla.