Podle odborníků spotřebuje průměrná žena během pěti let svého života přibližně 11 000 tamponů, vložek, kalhotek a dalších menstruačních pomůcek. Některé z nich ale podle výzkumů mohou obsahovat těžké kovy nebo potenciálně toxické chemické látky spojené s chronickými onemocněními a reprodukčními a vývojovými problémy. Informoval o tom web CNN.
Dřívější výzkumy zjistily, že tampony a další menstruační výrobky mohou obsahovat chemické látky, jako jsou perfluoroalkylové a polyfluoroalkylové látky (PFAS), změkčovadla, známá také jako ftaláty, a těkavé organické sloučeniny (VOC), které se z výrobků uvolňují jako plyn nebo vonné látky. Všechny tyto skupiny chemických látek prokazatelně narušují endokrinní systém těla, který reguluje pohlavní vývoj, metabolismus, hladinu cukru v krvi, náladu, spánek a další, uvedl web CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vedrům je třeba přizpůsobit jídelníček, tvrdí odborníci. Jaká je realita na koupalištích?
Nedávno vědci provedli malou pilotní studii, která zjistila přítomnost arsenu a olova v organických a neorganických tamponech. A přestože jejich množství bylo malé, podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí neexistuje v případě olova žádná bezpečná úroveň expozice. Studie však nedokázala určit, zda se těžké kovy mohou z tamponů dostat do těla, takže není znám žádný potenciální dopad na zdraví, podotkla hlavní autorka studie Kathrin Schillingová, docentka environmentálních zdravotních věd na Mailmanově škole veřejného zdraví Kolumbijské univerzity v New Yorku.
„Nechci, aby lidé panikařili, ale aby si uvědomili, že v těchto menstruačních pomůckách byly nalezeny těžké kovy,“ řekla Schillingová. „Dalším krokem je samozřejmě výzkum, který by ukázal, zda se kovy z tamponu dostanou do těla,“ dodala. Studie také nedokázala určit, zda se nějaký kov, i když se uvolní, může vstřebat do vaginální sliznice a následně do krevního oběhu, uvedla Amanda Hilsová, mluvčí amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. „Plánujeme tuto studii pečlivě vyhodnotit a přijmout veškerá opatření, která budou potřebná k ochraně zdraví spotřebitelů, kteří tyto výrobky používají,“ uvedla Hilsová.
Vaginální tkáň je propustnější než jiné části těla, takže pokud by studie zjistila, že se z menstruačních výrobků do těla dostávají těžké kovy nebo jiné potenciálně nebezpečné chemické látky, mohl by to být významný problém, podotkla Anna Pollacková, docentka globálního a komunitního zdraví na Univerzitě George Masona ve Fairfaxu ve Virginii. Na pilotní studii se nepodílela. „Největší obavy mám z menstruačních výrobků, které se používají uvnitř těla,“ sdělila Pollacková, která je spoluautorkou přehledu desetiletých studií o kontaminantech v tamponech, hygienických vložkách, menstruačních kalíšcích a dalších výrobcích. „V současné době však není důvod, aby se lidé báli menstruační výrobky používat. Jen je dobré o této problematice vědět a sledovat všechny výzkumy, které se objeví,“ zdůraznila.
Těžké kovy v tamponech
Schillingová a její tým testovali 30 tamponů 14 značek zakoupených u velkých internetových prodejců a v obchodech ve Spojených státech, Velké Británii a v Řecku. Výzkumníci poté provedli zaslepenou studii, takže neznali značky.
Tým uskutečnil testy na 16 těžkých kovů: arsen, baryum, vápník, kadmium, kobalt, chrom, měď, železo, mangan, rtuť, nikl, olovo, selen, stroncium, vanad a zinek. „V tamponech jsme našli v průměru 100 nanogramů olova na gram a dva nanogramy arsenu na gram,“ řekla Schillingová. Dodala, že ale nebyla zjištěna žádná hladina chromu a žádná hladina rtuti, což je velmi pozitivní zjištění.
Studie zjistila, že organické tampony obsahovaly vyšší množství arsenu, zatímco neorganické tampony měly vyšší množství olova. „Průměrná koncentrace olova v tamponech byla asi desetkrát vyšší než maximální hodnoty povolené v současné době v pitné vodě,“ popsala Schillingová. Hladiny arsenu pak byly pětkrát nižší. „Je důležité si uvědomit, že arsen by se v tamponech vůbec neměl vyskytovat a zatím nerozumíme účinkům vaginální expozice, protože nebyla studována,“ podotkla.
Otázkou je, jak se do tamponů detekovatelná množství těžkých kovů vůbec dostala. „Většina tamponů je vyrobena z bavlny nebo ze směsi bavlny a rayonu, polosyntetického vlákna z dřevní hmoty. Arzen je přirozený prvek, který se vyskytuje v půdě, vodě a vzduchu, zatímco olovo a další těžké kovy jsou přirozenou součástí zemské kůry – rostliny tedy mohou kovy během svého vývoje snadno absorbovat,“ píše CNN.
V roce 2022 se skupiny Mamavation a Environmental Health News ve spolupráci s Institute for Green Science na Carnegie Mellon University v Pittsburghu zaměřily na obsah PFAS v menstruačních přípravcích. Šetřením bylo zjištěno, že 48 procent hygienických vložek, inkontinenčních vložek a testovaných kalhotkových vložek obsahovalo PFAS, stejně jako 22 procent tamponů a 65 procent menstruačního prádla.
Studie z února 2023 zjistila, že PFAS mohou měnit hormonální a metabolické dráhy potřebné pro růst a vývoj u malých dětí, dospívajících a mladých dospělých. Chemikálie PFAS jsou rovněž spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny ledvin u dospělých a abnormálně vysokou hladinou cholesterolu a sníženou reakcí protilátek na vakcíny u dospělých i dětí.
Podle průmyslového sdružení American Chemistry Council však pouhá přítomnost chemické látky neznamená riziko nebo nepříznivý účinek. „Jak zdůrazňují Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) měření chemické látky z prostředí v krvi nebo moči člověka je měřítkem expozice; samo o sobě neznamená, že chemická látka způsobuje onemocnění nebo nežádoucí účinek,“ uvedl mluvčí sdružení pro CNN.
Jak se chránit
Výrobci tamponů a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučují, aby se tampony nepoužívaly v noci nebo déle než osm hodin kvůli většímu riziku syndromu toxického šoku – smrtelné bakteriální infekce, která může způsobit selhání orgánů a smrt, pokud není léčena.
Mezi další doporučení patří mytí rukou před a po zavedení nebo vyjmutí tamponu, aby se omezilo šíření bakterií, výměna tamponů každé čtyři až osm hodin a používání tamponů s co nejnižší absorpční schopností.
Příznaky toxického šoku, mezi které patří náhlá vysoká horečka, průjem, závratě, zvracení nebo vyrážka, která vypadá jako spálení od slunce, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. „Pokud máte nepříjemné pocity, bolest nebo jiné neočekávané příznaky, jako je neobvyklý výtok při pokusu o zavedení nebo nošení tamponu, popřípadě pokud se u vás objeví alergická reakce, přestaňte tampony používat a kontaktujte svého výrobce,“ uvedl Úřad pro kontrolu potravin.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Až 90 procent nádorů kůže způsobuje UV záření. Dermatoložka radí, jak se účinně chránit