Ve druhých největších sladkovodních mokřadech Severního ostrova Nového Zélandu uhynuly tisíce ptáků a ryb. Zavinil to smrtící botulismus, jemuž prospívá nečistota tamních vod a změny vodních toků, které způsobují snížení objemu kyslíku. „Ve zdravých sladkovodních mokřadech není tento stav normální,“ zdůraznila ředitelka sdružení Fish & Game s tím, že je potřeba omezit vypouštění různých látek do těchto vod.
Smrtící bakterie, která produkuje toxin paralyzující a zabíjející ptáky, se v oblasti Waikato objevila už po několikáté za posledních deset let. Tento stav je způsoben především lidskými aktivitami, uvedlo neziskové sdružení Fish & Game Nový Zéland. „Výsledkem je pak úhyn ryb a ptáků,“ zdůraznilo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Extrémní úkaz v Austrálii. Řeku ucpaly miliony rozkládajících se ryb, co je na vině?
Mokřady Whangamarino leží v regionu Waikato. „Některé jejich části byly bez kyslíku podstatnou část posledních tří měsíců, což vedlo k masivnímu vymírání vodních živočichů, které se nevyhnulo ani těm nejodolnějším sladkovodním druhům, jako jsou úhoři. Ve zdravých sladkovodních mokřadech není tento stav normální,“ řekla výkonná ředitelka organizace Corina Jordanová.
„Botulismus je symptomatický pro silně znehodnocené ekosystémy a tato oblast je ovlivněna lidskými aktivitami do té míry, že je její odolnost silně ohrožena,“ uvedl David Klee, manažer Fish & Game pro ptactvo v regionu Auckland/Waikato. Zdůraznil, že situace je momentálně pochmurná.
Podařilo se zachránit stovky ptáků
Dosud bylo z mokřadů odstraněno téměř 1 500 mrtvých ptáků, další stovky se podařilo zachránit. „Děláme, co můžeme s našimi omezenými zdroji, jedná se ale o mokřady o rozloze sedm tisíc hektarů, přičemž hodně jejich částí je nedostupných. Velké díky patří všem dobrovolníkům, kteří nám pomohli. Je to skličující situace jak z hlediska podmínek pro zvířata, tak z hlediska environmentálního dopadu,“ sdělil Klee.
„Ačkoliv neexistuje žádná možnost rychlého řešení, regionální rada Waikata se musí opravdu podívat na to, jakým způsobem je systém spravován, a omezit vypouštění různých látek do těchto vod. Tím by napomohla snížit pravděpodobnost a závažnost podobných incidentů,“ dodala Jordanová.