Armády robotů umělé inteligence (AI) jako největší hrozba lidstva? Podle odborníků spočívá aktuální kybernetické nebezpečí ve zcela jiné oblasti. Čím dál tím více mužů totiž navazuje citový vztah s přítelkyněmi „z jedniček a nul“, které fungují právě na principu AI. Oslovení odborníci podle americké CNN navíc upozorňují, že velké množství zástupců mladé generace se raději spokojí s bezproblémovým virtuálním vztahem než s polovičkou z masa a kostí. Technologie se postupem času učí a snaží se o co největší uspokojení potřeb člověka za displejem, varují.
Vzdálené sci-fi koncepty o vztahu člověka s umělou inteligencí se mohou již brzy stát realitou. Na internetu se uživatelé snadno dostanou k mnoha aplikacím, které jim zprostředkují kontakt s ženskými boty. Ty přitom nejsou pouze hlasem – celkový dojem totiž v jejich případě umocňuje rovněž propracovaný profil s detailní vizuální stránkou, píše americká CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Živá mrtvá. Ženu z Missouri úřady před 16 lety označily za zesnulou a přišla úplně o vše
Před uživateli aplikací se tak objevují na displejích ženy, jejichž podobu i osobnostní ráz vytvořil počítač. K dispozici je i široký seznam různých osobností, s nimiž mohou lidé začít komunikovat, a dokonce je popřípadě i upravovat.
Pokud se chtějí uživatelé s danou přítelkyní ze světa umělé inteligence více sblížit, mohou si zaplatit prémiový balíček, který v některých případech nabízí i zasílání lechtivějších fotografií. Podle profesorky pro výzkum vědeckých dat Liberty Vittertové z Washingtonovy univerzity v Saint Louis může podobný trend výrazně poškodit celou generaci mužů, uvedla ve studii pro web The Hill.
Virtuální přítelkyně se skrze nejrůznější témata či aktivity postupně učí, co má daný uživatel rád, a co mu naopak vadí. Tím tak pro některé muže vytváří rovinu „ideálního“ vztahu. Na bezproblémovost takového emočního pouta odbornice výrazně upozorňuje. „Tito muži si raději volí AI přítelkyni místo té skutečné. Nemají zájem o vztah s reálnou osobou, nehodlají vstupovat do manželství ani mít děti a vychovávat je,“ vypíchla Vittertová.
Expertka varovala před epidemií osamělosti
V rozhovoru pro americkou CNN rovněž zdůraznila, že je potřeba rozlišovat pojem virtuální přítelkyně oproti té vytvořené umělou inteligencí. „Neustále se učí a reaguje na uživatelova slova. Ví, které obrázky má rád a které se mu nelíbí. Hlavním cílem této technologie je vlastně absorbovat všechny potřeby a kompletně je uspokojit,“ pronesla.
Podle Vittertové je možné, že v budoucnu bude docházet k hlubším vztahům mezi člověkem a těmito technologiemi, například v podobě soužití v jednom bytě. „Míříme vlastně do takové podoby světa. Nastavený kurz přitom umožňuje generaci současných mladých mužů pokračovat v tomto trendu pohodlného života,“ vyjádřila své obavy. V krajním případě podle ní lidstvu hrozí „epidemie osamělosti“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak může být využita umělá inteligence ve školách? Podívejte se na video.