Epidemiolog Roman Prymula (za ANO) se v pondělí stal ministrem zdravotnictví, kam se přesunul z pozice vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Tu pro něj v červnu vytvořil premiér Andrej Babiš (ANO) na Úřadu vlády. Někteří opoziční poslanci se nyní ptají, co s funkcí bude. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové se však bude hledat Prymulův nástupce.
Dotaz, co nyní bude s pozicí vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, položili i někteří opoziční poslanci. Podle některých z nich byla tato funkce Prymulovi vytvořena jen proto, aby zůstal na blízku a k dispozici premiéru Andreji Babišovi. „Místo ‚vládního zmocněnce pro lékařskou vědu a výzkum‘ bude obsazeno, nebo zrušeno? Šlo zjevně o uměle vytvořenou trafiku za peníze daňových poplatníků a Dr. (Ivo – pozn. red.) Ištvan by měl asi konat,“ napsal na svém twitterovém účtu šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Mám dotaz na @strakovka: Místo “vládního zmocněnce pro lékařskou vědu a výzkum” bude obsazeno, nebo zrušeno? Šlo zjevně o uměle vytvořenou trafiku za peníze daňových poplatníků a Dr.Ištván by měl asi konat. Poslanci @ODScz šli před sedmi lety do vazby za mnohem méně.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) September 22, 2020
Podobně hovořila i jeho stranická šéfka Markéta Pekarová Adamová, která dodala, že „funkce zmocněnce pro vědu a výzkum byla funkcí čekatelskou, až se premiérovi bude hodit rezignace Adama Vojtěcha“.
I další poslanci mají k Prymulově bývalé pozici otázky. „Uvidíme, kdo nyní obsadí jeho místo stínového ministra, které se jmenuje, nevím proč, zmocněnec vlády pro vědu a výzkum ve zdravotnictví,“ uvedl 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Teď je potřeba zabývat se otázkou, kdo obsadí funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum. Nebo že by teď už nebyla potřeba?“ pokládá si otázku poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.
Pozice bude obsazena, říká mluvčí vlády
Funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví by však nakonec měla být zachována. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí vlády Jana Adamcová. „Funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum bude samozřejmě zachována a Úřad vlády se bude snažit ji obsadit dalším odborníkem, třeba i v rámci Rady pro vědu, výzkum a inovace,“ sdělila Adamcová.
Prymula vystřídal ve funkci dosavadního šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v pondělí ráno oznámil svoji rezignaci a jen pár hodin poté již byl Prymula jmenován Vojtěchovým nástupcem prezidentem Milošem Zemanem, který jej uvítal v Lánech.
Proti jeho jmenování se však okamžitě rozjela petice, která mu vyčítala jeho živnost na výrobu zdravotnických pomůcek, absenci bezpečnostní prověrky či možné napojení na firmu jeho dcery Biovomed provádějící klinický výzkum pro společnosti z celého světa. Aktuálně, tedy pouhé dva dny od Prymulova jmenování, petici podepsalo téměř 15 tisíc lidí.
Prymulu zná Česko hlavně díky koronaviru
Jméno Romana Prymuly dnes zná většina Čechů především díky pandemii koronaviru. V době, kdy se do země virus dostal, vystupoval coby Vojtěchův náměstek a epidemiolog s železnou pravidelností na tiskových konferencích nejen ministerstva zdravotnictví, ale i vlády. V této době také de facto zastínil šéfa resortu Adama Vojtěcha, pod nímž přitom pracoval.
V květnu však epidemiolog na ministerstvu skončil, premiér Andrej Babiš pro něj však vytvořil zmiňovanou pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády. V této funkci setrval až do svého nynějšího návratu na ministerstvo.