Jak hodnotí Roman Prymula první den na postu ministra zdravotnictví?
Hospody musí zavřít ve 22 hodin od čtvrtečního večera. Uvedl to pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ve stejný den mají být omezeny i sportovní akce pro diváky. Nařízení vyhlásí ve středu.
„Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra,“ řekl nový ministr zdravotnictví. „Každá hodina má svůj význam, když zavíráte ve 24 hodin, tak je zde hodně lidí, kteří se u restaurací shlukují a jsou v kontaktu, který je rizikový. Podívejme s do jiných zemí Evropy, Rakousko to zavádí také,“ řekl Prymula v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.
Rektor Západočeské univerzity Holeček: Okamžitý zákaz prezenční výuky je nešťastný
Nařízené uzavření prezenční výuky na Západočeské univerzitě (ZČU) ze dne na den kritizuje její rektor Miroslav Holeček. Podle něj je postup státních orgánů velmi nešťastný. Za problém považuje zvláště fakt, že se s prostředím školy nemohou seznámit studenti prvních ročníků.
Už na dopolední tiskové konferenci tuto možnost nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, kterého v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do funkce, zmínil. S omezením otevírací doby restaurací nesouhlasí Asociace hotelů a restaurací ČR, nicméně je to podle ní lepší než zavřít restaurace úplně jako na jaře. V restauracích se podle ní minimalizují rizika už nyní. Naopak skupina Ambiente se zkrácením doby souhlasí, hodiny do půlnoci jsou podle zakladatele sítě Tomáše Karpíška rizikové.
Asociace bere jako dlouhodobý problém, že stát neprojednává nová opatření s odborníky z praxe. Doufá, že se za nového ministra situace zlepší. Svaz pivovarů v úterý uvedl, že uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent tržeb. Chtěl proto kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely zavřít ve 23:00.
Do hledišť bude moci podle Prymuly usednout 2 000 diváků
Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejní další opatření, která mají zpomalit postup epidemie koronaviru. Počet diváků na venkovních sportovních akcích by se měl podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly omezit na 2 000 sedících lidí. V halách bude moci do hlediště usednout tisíc fanoušků. Omezení ministr konzultoval s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. Nařízení by při příznivém vývoji epidemiologické situace mohlo platit jen 14 dní.
Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září přijít na fotbalové zápasy v Česku více diváků než dosavadních přibližně pět tisíc. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do pražského Edenu s kapacitou 20 tisíc míst tak mohlo dorazit až 10 500 fanoušků.
Restaurace pařily k prvním uzavřeným, otevíraly se pomalu
Restaurace a další podobné provozy patřily mezi první podniky, které vláda od 14. března kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřela. Nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz, podniky na to reagovaly otevíráním provizorních okének, snažily se také posílit rozvoz, přesto se ale potýkaly s výrazným poklesem tržeb. Některé restaurace také začaly vařit obědy například pro lékaře či záchranáře.
Téměř úplné uzavření podniků stravovacích služeb pro zákazníky trvalo až do 11. května, kdy byl v rámci první větší vlny uvolňování opatření povolen provoz zahrádek. Podmínkou ovšem bylo dodržovat určitá hygienická opatření, zákazníci u různých stolů museli sedět alespoň 1,5 metru od sebe. Zakázán byl ovšem provoz mezi jedenáctou hodnou večer a šestou ráno.
K normálu se provoz restaurací vrátil na většině území ČR od 1. července, kdy mohly být otevřené i od 23:00 do 06:00. S tím, jak se zhoršovala epidemiologická situace, začala ovšem — zpočátku v některých regionech opět platit časová omezení provozu, například od 17. července musely mít přes noc zavřeno bary a restaurace v Moravskoslezském kraji. Od 9. září pak přišlo zpřísnění v Praze, kde musely restaurační provozy zavřít mezi půlnocí a šestou ráno.