reklama

Hospody od čtvrtka do 22 hodin, sportovní akce jen pro 2000 diváků, oznámil Prymula

Hospody musí zavřít ve 22 hodin od čtvrtečního večera. Uvedl to pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ve stejný den mají být omezeny i sportovní akce pro diváky. Nařízení vyhlásí ve středu.

reklama

„Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra,“ řekl nový ministr zdravotnictví. „Každá hodina má svůj význam, když zavíráte ve 24 hodin, tak je zde hodně lidí, kteří se u restaurací shlukují a jsou v kontaktu, který je rizikový. Podívejme s do jiných zemí Evropy, Rakousko to zavádí také,“ řekl Prymula v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

K tématu

Už na dopolední tiskové konferenci tuto možnost nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, kterého v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do funkce, zmínil. S omezením otevírací doby restaurací nesouhlasí Asociace hotelů a restaurací ČR, nicméně je to podle ní lepší než zavřít restaurace úplně jako na jaře. V restauracích se podle ní minimalizují rizika už nyní. Naopak skupina Ambiente se zkrácením doby souhlasí, hodiny do půlnoci jsou podle zakladatele sítě Tomáše Karpíška rizikové.

Asociace bere jako dlouhodobý problém, že stát neprojednává nová opatření s odborníky z praxe. Doufá, že se za nového ministra situace zlepší. Svaz pivovarů v úterý uvedl, že uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent tržeb. Chtěl proto kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely zavřít ve 23:00.

Do hledišť bude moci podle Prymuly usednout 2 000 diváků

Ministerstvo zdravotnictví ve středu zveřejní další opatření, která mají zpomalit postup epidemie koronaviru. Počet diváků na venkovních sportovních akcích by se měl podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly omezit na 2 000 sedících lidí. V halách bude moci do hlediště usednout tisíc fanoušků. Omezení ministr konzultoval s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. Nařízení by při příznivém vývoji epidemiologické situace mohlo platit jen 14 dní.

Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září přijít na fotbalové zápasy v Česku více diváků než dosavadních přibližně pět tisíc. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do pražského Edenu s kapacitou 20 tisíc míst tak mohlo dorazit až 10 500 fanoušků.

Restaurace pařily k prvním uzavřeným, otevíraly se pomalu

Restaurace a další podobné provozy patřily mezi první podniky, které vláda od 14. března kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřela. Nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz, podniky na to reagovaly otevíráním provizorních okének, snažily se také posílit rozvoz, přesto se ale potýkaly s výrazným poklesem tržeb. Některé restaurace také začaly vařit obědy například pro lékaře či záchranáře.

Téměř úplné uzavření podniků stravovacích služeb pro zákazníky trvalo až do 11. května, kdy byl v rámci první větší vlny uvolňování opatření povolen provoz zahrádek. Podmínkou ovšem bylo dodržovat určitá hygienická opatření, zákazníci u různých stolů museli sedět alespoň 1,5 metru od sebe. Zakázán byl ovšem provoz mezi jedenáctou hodnou večer a šestou ráno.

K normálu se provoz restaurací vrátil na většině území ČR od 1. července, kdy mohly být otevřené i od 23:00 do 06:00. S tím, jak se zhoršovala epidemiologická situace, začala ovšem — zpočátku v některých regionech  opět platit časová omezení provozu, například od 17. července musely mít přes noc zavřeno bary a restaurace v Moravskoslezském kraji. Od 9. září pak přišlo zpřísnění v Praze, kde musely restaurační provozy zavřít mezi půlnocí a šestou ráno.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama