Devadesátá léta přinesla do Česka explozi svobody, změny v hudebním vkusu a nový prostor pro uměleckou tvorbu. Jaká byla doba, kdy se rap a taneční hudba poprvé dostaly na výsluní? Jak se měnila česká hudební scéna a jaké výzvy přináší současnost? Michal David a Lou Fanánek Hagen vzpomínají na zlaté časy i na současné paradoxy. Jak se tehdy formovala politická scéna a jak na tuto dobu vzpomínají klíčové osobnosti? Hosty dalšího dílu pořadu byli i Jiří Paroubek a Marek Benda.
Devadesátá léta – období svobody, změn a euforie. Do Česka se po sametové revoluci dostávaly nové hudební žánry jako rap nebo taneční hudba, které se hrály z prvních soukromých rádií. Česká popová scéna se zároveň musela vypořádat s útlumem zájmu a hledat cestu zpět na výsluní. Pomohly muzikály a ikonické hity, které se staly pevnou součástí národní kultury.
Michal David, legenda diskoték a autor stovek hitů, vzpomíná: „Devadesátky byly úžasné i pro mě. Sice jsem odchovaný osmdesátkami, ale můj comeback přišel právě v devadesátkách. Zvláště v roce 1998, kdy si mě vybrali hokejisté na Naganu, pouštěli si moje písničky v kabině a nakonec přivezli zlato. Na tu dobu strašně rád vzpomínám,“ říká s úsměvem.
Lou Fanánek Hagen, frontman skupiny Tři sestry a textař pro Karla Gotta či Hanu Zagorovou, poukazuje na odlišnosti tehdejší a současné doby: „V devadesátkách byla volnost slova, což dnes tolik není. Tehdy jsme mohli říkat a psát cokoli, někdy i trochu přehnaně, ale byla to euforie. Dnes už lidé sami sebe autocenzurují. To mi připomíná osmdesátá léta, kdy fungovala samocenzura kvůli strachu z režimu.“
Hudební scéna devadesátých let nebyla jen o nových žánrech, ale také o hledání identity a velkolepých návratech. Michal David vysvětluje, jak muzikály pomohly oživit popovou scénu: „Muzikály byly cestou, jak oslovit publikum novým způsobem. Písně, které se staly součástí příběhů, našly obrovskou odezvu. Hudba se tak mohla vrátit do středu zájmu.“
Fanánek se zase zamýšlí nad proměnou textů: „Dřív jsme si mohli dovolit psát vtipné a odvážné věci. Dnes už se musíme zamýšlet, co projde. Občas se setkávám s tím, že lidé sami chtějí změnit text, aby nevyvolal kontroverzi. Je to zvláštní, ale je to doba, ve které žijeme.“
Devadesátky byly pro českou hudbu jedinečné. Byla to doba experimentů, nových stylů a návratu starých hvězd. Svoboda slova i tvůrčí energie se prolínaly s nově vznikajícím trhem a změnami v publiku. A ačkoliv se svět od té doby změnil, vzpomínky na tuto dobu zůstávají nesmazatelné. Na celý pořad se podívejte ve videu.
Devadesátky v Česku: Doba změn a politické transformace
Konec kádrování, volnost cestování na Západ, zrušení pracovních sobot a fenomény jako kuponová privatizace. Devadesátá léta přinesla Česku nové možnosti i výzvy. Jak se tehdy formovala politická scéna a jak na tuto dobu vzpomínají klíčové osobnosti? Hosty dalšího dílu pořadu byli i Jiří Paroubek a Marek Benda.¨
Devadesátá léta – období, kdy skončilo kádrování, lidé mohli poprvé svobodně cestovat na Západ a pracovní soboty se staly minulostí. Ulice zaplavily bílé ponožky a fialová saka, zatímco pojmy jako „kuponová privatizace“ vstoupily do každodenního slovníku. Byla to doba plná euforie, svobody a zásadních změn, které přetvořily nejen společnost, ale i politickou scénu.
Moderátor Karel Zídka do svého pořadu přivítal dvě výrazné postavy české politiky, aby se společně ohlédli za touto dobou plnou dynamiky a kontrastů. Bývalý premiér a předseda ČSSD, který svou politickou kariéru spojil s významnými momenty české historie, zavzpomínal: „Devadesátky byly v české politice obdobím formování a hledání směřování. Byla to doba, kdy se rozhodovalo, jakým směrem se Česká republika vydá – ekonomicky i společensky. Ať už to byla kuponová privatizace nebo zásadní reformy, jednalo se o experiment, který nás výrazně ovlivnil,“ říká Jiří Paroubek.
Druhým hostem byl Marek Benda, dlouholetý poslanec, předseda poslaneckého klubu ODS a podle některých zdrojů „nejvlivnější poslanec“ české politiky. Jeho politická kariéra sahá až do raných devadesátek, kdy byl členem Křesťansko-demokratické strany. „Devadesátá léta byla o obrovské naději, že všechno bude jiné. Zároveň to byla doba, kdy jsme se učili, jak funguje svobodná politika a tržní hospodářství. Nebylo to bez problémů, ale byla to obrovská zkušenost,“ vzpomíná Marek Benda.
Devadesátky představovaly období, kdy se politika přesouvala z ideologických rámců do pragmatických otázek fungování státu. S tím přišla i nutnost kompromisů a hledání společného jazyka. Oba hosté se shodují, že politická scéna se od té doby proměnila k nepoznání. „Dnes se politika více zaměřuje na detailní technikálie a konkrétní opatření, zatímco tehdy šlo o velké ideály a vize,“ uzavírá Benda. Na celý díl se podívejte ve videu.