Americká CNN před časem zveřejnila video z roku 2017, na kterém údajní členové Vagnerovy skupiny brutálně mučí syrského muže. I ostatní světová média se posléze začala pídit po tom, co je tato paramilitantní jednotka zač, kdo jsou její sponzoři a kde všude v minulosti tahala za nitky.
Zúčastnili se anexe Krymu, občanských válek v Lybii, Středoafrické republice i Sýrii a byli znovu v pohotovosti, když se letos začalo střílet v ukrajinském Donbasu. Příslušníci Vagnerovy skupiny byli vždy tam, kde se bojovalo za zájmy Ruska. Přesto se k nim Moskva nikdy oficiálně nepřihlásila.
Vagnerova skupina je paramilitantní jednotka žoldáků, což znamená, že její členové pracují na jiných úkolech než klasická armáda a jsou zpravidla věrní svému najímateli, jeho zájmům a penězům. Investigativní novináři po celém světě už v minulosti mnohokrát dokázali, že Vagnerova skupina je napojená na oligarchy kolem ruského prezidenta Vladimira Putina, zejména pak miliardáře Jevgenije Prigožina, kterého chce dopadnout i FBI.
Ruští žoldáci brutálně popravili Syřana: Rozbili mu ruce kladivem, rozsekali ho a zapálili
Členové tajemné ruské žoldnéřské organizace byli v Moskvě obviněni z mučení a hrubého porušení lidských práv. Nahrávka pocházející ze Sýrie ukazuje, jak její členové děsivým způsobem umučí mladého Syřana. Ruská justice se ale prý k ničemu nemá, a tak se bratr umučeného rozhodl poskytnout CNN exkluzivní rozhovor. Záběry jsou brutální a nejsou vhodné pro slabší povahy.
Zmíněná paramilitantní jednotka je nechvalně proslulá svou neochotou respektovat ženevské konvence. Podle americké CNN i londýnské BBC existuje dostatek důkazů o tom, že Vagnerova skupina mučí a zabíjí vězně a páchá válečné zločiny. Což ostatně dokazuje i nedávno zveřejněné video ze Sýrie.
Ztracený tablet
Novináři BBC se navíc dostali k citlivým datům, která odhalují hlubší fungování této paramilitantní jednotky. Na jaře minulého roku totiž jeden ze členů Vagnerovy skupiny zanechal při bojích v Lybii tablet poblíž Tripolisu. Ten se posléze dostal do rukou libyjské zpravodajské službě.
Některé získané informace libyjští zpravodajci poskytli i BBC. V tabletu se podle ní nacházela mapa bitevního pole v ruském jazyce, záběry z dronu a kódová označení členů Vagnerovy skupiny, z nichž nejméně jednoho se již podařilo identifikovat. Podle libyjské zpravodajské služby se na místě bojů našly Kalašnikovy (populární zbraň AK-47 vyvinuli konstruktéři Sovětského svazu), tanky a radarový systém.
Ačkoli Vagnerova skupina oficiálně neexistuje, v jejích službách alespoň chvíli působilo zhruba deset tisíc žoldáků. „Je to formace, která se snaží bojovat za zájmy státu mimo hranice dané země,“ sdělil pro BBC pravděpodobný bývalý člen Vagnerovy skupiny, který nechtěl být jmenován.
Role paramilitantní jednotky je podle expertů pro ruskou vládu ideální. „Říkají si, ať si Vagnerova skupina operuje, a uvidí se, co z toho vzejde. Pokud to půjde dobře, může toho Rusko využít. Když se něco pokazí, mohou říci, že s tím nemají nic společného,“ řekl pro BBC expert Andrej Čuprygin, který spolupracuje s neziskovou organizací Ruská rada pro mezinárodní záležitosti.