Trump a Harris. Neverbální komunikace prezidentských kandidátů
O hlavu Spojených států se v předvolební kampani utkali dva rozdílní politici – energický a bezprostřední Donald Trump a rezervovaná Kamala Harrisová. Co o nich prozradila řeč těla? Odbornice na neverbální komunikaci Noemi Zárubová-Pfeffermannová pro CNN Prima NEWS rozebrala jejich gesta a naznačila, kdo měl v tomto „souboji“ navrch.
Na jedné straně křehká žena, na druhé sebevědomý muž. Tak rozdílně působili Kamala Harrisová a Donald Trump během své první debaty, kdy se utkali v jednom studiu. Podle odbornice na neverbální komunikaci Noemi Zárubové-Pfeffermannové se jejich rozdílné přístupy projevily i v řeči těla.
ČTĚTE TAKÉ: Zmanipulovaná Harrisová i kašpárek Trump. Co si lidé v Česku myslí o amerických kandidátech?
„Donald Trump kašle na všechno, kašle na konvence. Je naprosto originální,“ poznamenala expertka s tím, že dělá gesta silová jako například pěst ve vzduchu. „Dělá všechno jako vůdčí osobnost, jako někdo, kdo povede Ameriku v budoucnu,“ popsala jeho styl ve vysílání. Kamala Harrisová oproti tomu působí podle Zárubové-Pfeffermannové submisivněji, její gestikulace a celkové vystupování jsou klidnější.
Na rozdíl od Trumpových výrazných gest, kterými on dává najevo pohrdání nebo nelibost, se Harrisová snaží působit vyrovnaně a usměvavě. „Trump často dělal grimasu, kdy špulil rty, to znamená, že to, co slyší, je otřesné. Pak ještě krčil nos, čímž zdůrazňoval, že je to opravdu hnusné,“ vysvětlila.
V tomto „ping-pongu“ neverbálních signálů tak podle odbornice Harrisová ztrácí na důvěryhodnosti. „Když jí urážel, tak se tvářila příliš usměvavě, vyrovnaně. Nebylo tam to: ‚Já ti to oplatím.‘ Když řekl něco úplně nehorázného, tak si držela bradu,“ zdůraznila Zárubová-Pfeffermannová s tím, že to může znamenat váhání či snahu o rozvahu, ale v kontextu ostré debaty tato gesta působí spíše jako projev nerozhodnosti.
Podle Zárubové-Pfeffermannové měl Trump v tomto souboji neverbální komunikace navrch díky své zkušenosti a schopnosti působit bezprostředně. Zmínila například jeho reakci, když mu během atentátu prostřelili ucho, on se ale nenechal rozhodit.
Harrisová se naproti tomu na podobná střetnutí připravovala s hercem, který napodoboval Trumpa, aby byla co nejklidnější a zachovala si autentičnost. „Emoce bývají často rychlejší než rozum, a to tělo udělá něco, co předem nemůžeme naplánovat,“ dodala Zárubová-Pfeffermannová s tím, že příprava alespoň částečně pomůže.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump nerozumí významu spojenectví a uznává jen peníze, řekl Kolář. Zmínil budíček pro Evropu