reklama

Jaká nebezpečí hrozí vašemu mazlíčkovi doma a jak správně umístit reflexní nálepky na okna?

Bezpečnost našich mazlíčků je nutné hlídat nejen venku, ale i doma. Možná se budete divit, co všechno se může stát.

reklama

Míčkaři

Veterinární lékařka Martina Načeradská nás upozornila, že bychom se měli vyvarovat častému a dlouhému aportování. Pes má vysokou hladinu adrenalinu v krvi a necítí bolest. Může si tak přetrhnout vazy v koleni a nebude ani kulhat. Veterináři je označují jako „míčkaře“. Jezevčíci a další podobná plemena jsou zase hákliví na schody a skoky ze sedačky, kvůli kratším nožkám. Často tak mají problémy s ploténkami, pokud špatně došlápnou nebo skočí – a na to je třeba dávat pozor.

Okna

Nejhorší nebezpečí doma však představují nezabezpečená okna. Pokud pes vyleze otevřeným oknem na parapet, je zle. Neotočí se a ani neumí couvat. Hasiči mají časté zkušenosti s tím, že psi vyčerpáním spadnou dříve, než se k nim dostanou. To samé platí i u koček. Tam představují velké problémy otevřené okenní ventilace. Kočka se snaží vyskočit ven za ptákem nebo veverkou a zasekne se. Nejčastěji se ve ventilaci udusí. Ve vaší nepřítomnosti proto ventilaci otevřenou nenechávejte, nebo si pořiďte speciální posuvnou mřížku, je to otázka asi dvou set korun a sedí do každého okna. Nebo lze okna zasíťovat.

Balkony

I balkony jsou zrádné. Kočka totiž třeba tři roky na balkoně bude jen sedět a vyhřívat se, ale i tak z něho jednou může vyskočit. Zde jsou následky opět až smrtelné. Pokud se vám to stane a kočka nemá viditelná zranění, i tak navštivte veterináře, může jít o zranění vnitřní.

Nejlepší je balkon zasíťovat, a to firmou, nesmí tam totiž být ani malá dírka, kočka dokáže neuvěřitelné věci a může se protáhnout i tou. Pak můžete kočce dát na balkon i škrabadlo a dopřát jí krásný výhled. Pokud máte děti, síť je dobrá i pro ně, můžete mít větší klid, že se nikomu nic nestane.

U koček je důležité hlídat, jaké květiny máte doma. Pro kočky je většina z nich jedovatá, hlavně řezané květiny jsou pro ně toxické: hortenzie, chryzantéma, orchidej, tulipán, karafiát a mnoho dalších.

I u králíků nebo třeba křečků je důležité být opatrní. Mohou překousat kabely, které leží na zemi, a dostat tak elektrickou ránu.

Náš byt může být nebezpečný i pro volně žijící živočichy, jako jsou ptáci.

Jak správně nalepit reflexní nálepky

Nálepky na skle symbolizující dravce, kterého by se měli prolétající ptáci bát, jsou nedostatečné. Jelikož se silueta nepohybuje, pták „si řekne“, že kolem soka v klidu proletí. Je potřeba polepit sklo celé, aby nebyla mezera mezi jednotlivými polepy větší než 10 cm, a hlavně zvenku. Ideální jsou i dětské výtvory, barvy na sklo. Hodí se třeba ve školách nebo školkách. Je ale jasné, že ne všude k tomu máte příležitost. A tak si doma můžete pomoci třeba venkovními žaluziemi i záclonami, pokud nedochází k zrcadlení.  Asi nejvhodnější volbou jsou tzv. UV reflexní fólie. Pro vás to neznamená žádnou změnu, jsou průhledné a nestíní. Ptáci je však vidí barevně, nejčastěji fialově, a díky tomu do nich nenarazí. Sehnat je můžete na stránkách České společnosti ornitologické. Není třeba, aby měly tvary dravců, stejně efektní mohou být i kolečka nebo čtverečky.

Jděte příkladem a začněte u svých domácností, kanceláří, zkuste si všímat okolí. Veřejnost stále tento fakt opomíjí a nevěnuje mu pozornost. Stačí se ale zastavit, pokud někde v okolí uvidíte skleněnou výlohu a u ní mrtvého ptáka. Stačí upozornit majitele, místní úřad či některou z místních organizací pro ochranu přírody. Dokonce existuje on-line mapa, kde můžete sami hodnotit bezpečnost autobusových zastávek. Ty jsou pro ptáky častým rizikem. Podél silnic a železnic se také objevují nové protihlukové stěny.

Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021
Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama