reklama

Jaká nebezpečí hrozí vašemu mazlíčkovi doma a jak správně umístit reflexní nálepky na okna?

Bezpečnost našich mazlíčků je nutné hlídat nejen venku, ale i doma. Možná se budete divit, co všechno se může stát.

reklama

Míčkaři

Veterinární lékařka Martina Načeradská nás upozornila, že bychom se měli vyvarovat častému a dlouhému aportování. Pes má vysokou hladinu adrenalinu v krvi a necítí bolest. Může si tak přetrhnout vazy v koleni a nebude ani kulhat. Veterináři je označují jako „míčkaře“. Jezevčíci a další podobná plemena jsou zase hákliví na schody a skoky ze sedačky, kvůli kratším nožkám. Často tak mají problémy s ploténkami, pokud špatně došlápnou nebo skočí – a na to je třeba dávat pozor.

K tématu

Okna

Nejhorší nebezpečí doma však představují nezabezpečená okna. Pokud pes vyleze otevřeným oknem na parapet, je zle. Neotočí se a ani neumí couvat. Hasiči mají časté zkušenosti s tím, že psi vyčerpáním spadnou dříve, než se k nim dostanou. To samé platí i u koček. Tam představují velké problémy otevřené okenní ventilace. Kočka se snaží vyskočit ven za ptákem nebo veverkou a zasekne se. Nejčastěji se ve ventilaci udusí. Ve vaší nepřítomnosti proto ventilaci otevřenou nenechávejte, nebo si pořiďte speciální posuvnou mřížku, je to otázka asi dvou set korun a sedí do každého okna. Nebo lze okna zasíťovat.

Vždy mějte zavřená okna ve vaší nepřítomnosti.
Vždy mějte zavřená okna ve vaší nepřítomnosti.
Zdroj: Pexels.com

Balkony

I balkony jsou zrádné. Kočka totiž třeba tři roky na balkoně bude jen sedět a vyhřívat se, ale i tak z něho jednou může vyskočit. Zde jsou následky opět až smrtelné. Pokud se vám to stane a kočka nemá viditelná zranění, i tak navštivte veterináře, může jít o zranění vnitřní.

Nejlepší je balkon zasíťovat, a to firmou, nesmí tam totiž být ani malá dírka, kočka dokáže neuvěřitelné věci a může se protáhnout i tou. Pak můžete kočce dát na balkon i škrabadlo a dopřát jí krásný výhled. Pokud máte děti, síť je dobrá i pro ně, můžete mít větší klid, že se nikomu nic nestane.

U koček je důležité hlídat, jaké květiny máte doma. Pro kočky je většina z nich jedovatá, hlavně řezané květiny jsou pro ně toxické: hortenzie, chryzantéma, orchidej, tulipán, karafiát a mnoho dalších.

Zasíťujte si balkon.
Zasíťujte si balkon.
Zdroj: Pexels.com

I u králíků nebo třeba křečků je důležité být opatrní. Mohou překousat kabely, které leží na zemi, a dostat tak elektrickou ránu.

Náš byt může být nebezpečný i pro volně žijící živočichy, jako jsou ptáci.

Jak správně nalepit reflexní nálepky

Nálepky na skle symbolizující dravce, kterého by se měli prolétající ptáci bát, jsou nedostatečné. Jelikož se silueta nepohybuje, pták „si řekne“, že kolem soka v klidu proletí. Je potřeba polepit sklo celé, aby nebyla mezera mezi jednotlivými polepy větší než 10 cm, a hlavně zvenku. Ideální jsou i dětské výtvory, barvy na sklo. Hodí se třeba ve školách nebo školkách. Je ale jasné, že ne všude k tomu máte příležitost. A tak si doma můžete pomoci třeba venkovními žaluziemi i záclonami, pokud nedochází k zrcadlení.  Asi nejvhodnější volbou jsou tzv. UV reflexní fólie. Pro vás to neznamená žádnou změnu, jsou průhledné a nestíní. Ptáci je však vidí barevně, nejčastěji fialově, a díky tomu do nich nenarazí. Sehnat je můžete na stránkách České společnosti ornitologické. Není třeba, aby měly tvary dravců, stejně efektní mohou být i kolečka nebo čtverečky.

Jděte příkladem a začněte u svých domácností, kanceláří, zkuste si všímat okolí. Veřejnost stále tento fakt opomíjí a nevěnuje mu pozornost. Stačí se ale zastavit, pokud někde v okolí uvidíte skleněnou výlohu a u ní mrtvého ptáka. Stačí upozornit majitele, místní úřad či některou z místních organizací pro ochranu přírody. Dokonce existuje on-line mapa, kde můžete sami hodnotit bezpečnost autobusových zastávek. Ty jsou pro ptáky častým rizikem. Podél silnic a železnic se také objevují nové protihlukové stěny.

Zdravý a nakrmený pes je spokojený pes! 🥰 A proto jsme si pro vás s naším partnerem pořadu Nativia - české krmivo pro...

Posted by Prima Mazlíček on Saturday, May 1, 2021

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Američané, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti koronaviru, už nemusí nosit roušky ani dodržovat rozestupy, rozhodlo ve čtvrtek Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Půjde Česko ve šlépějích USA? Odborníci jsou pro. Epidemiolog Petr Smejkal z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí ministerstvu zdravotnictví, CNN Prima NEWS řekl, kdy by se takové výhody mohly zavést.

Povodně nehrozí. Hladiny řek klesají, druhý stupeň má na Plzeňsku už jen Úhlava
PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?
V pokoji hotelu nainstaloval kameru a sledoval ženu. Zaměstnanci hrozí dva roky vězení
Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Další články
reklama
reklama