Prima mazlíček: Dornova metoda
Pád ze schodů, rekonvalescence po operaci, srážka s autem, těžký porod, skřípnutí ve dveřích, s tím vším, ale i dalšími problémy dokáží pomoci Dornova metoda a Osteodynamika® .
Rehabilitační technika pro lidi i zvířata
Dornova metoda je jemná rehabilitační manuální technika, jejímž záměrem je obnova, zlepšení nebo zachování správné funkce pohybového aparátu. Rozpoznává a řeší mechanické poruchy všech složek opěrného aparátu: kostí, kloubů, tkání-vazů, šlach a fascií (vazivový obal svalu či skupiny svalů), reguluje chybná postavení těchto složek a uvádí je za pohybu těla do správné (fyziologické) polohy.
„Zabývá se celostním ošetřením opěrného aparátu s vědomím, že jde o vzájemně propojené složky, které spolu neoddělitelně souvisí. Velkou pozornost věnuje zejména fasciím - pojivovým tkáním, nad jejichž funkcí vědci, biologové i lékaři celého světa čím dál víc žasnou,“ říká fyzioterapeutka a lektorka Dornovy metody Andrea Dunová.
Od kostí až k buňkám
Doteky terapeuta vedou k relaxaci tkání a ošetřují nejen tkáně v kontaktním místě, ale po nápravě kostního podkladu dochází ke zlepšení funkce celého těla. To se projeví ve svalech, pojivových tkáních, podkoží a kůži, ale i ve funkci všech orgánů. Dochází k obnově proudění energií i na buněčné úrovni, buňky jsou zásobeny kyslíkem a živinami. To zlepšuje funkci látkové výměny a zrychluje regeneraci tkání i nervových drah.
Terapeut k práci využívá zejména své ruce jako nejcitlivější nástroj. Důležitá je hmatová dovednost a také znalosti anatomie.
V galerii vidíte Bessynku, která před 7 lety zcela ochrnula, její majitelka se s tím ale odmítla smířit. Díky Dornově metodě a Osteodynamice® se postavila na nohy. Dá se tak pomáhat nejen lidem, psům a kočkám, ale klidně i chameleonům, koním a všem dalším obratlovcům.
Vše dohromady spojuje Osteodynamika®
Osteodynamika® je nový a ucelený systém k ošetření pojivových tkání celého těla, který je „vynálezem“ právě paní Dunové a její několikaleté praxe. Cílem je uvolnění stažených, slepených a nepohyblivých fasciálních struktur a podpora jejich uvolnění, hydratace a docílení vzájemné skluznosti. Pružné a vyživené fascie umožňují cirkulaci všech tělních tekutin a tím zajišťují buněčnou výživu v každé části těla a správnou funkci imunitního systému. Zdraví na buněčné úrovni je základem zdraví celého organismu. Uvolnění fascií vede k tomu, že se tělo nevrací do chybných pohybových i funkčních vzorců.
Andrea v Osteodynamice® spojuje několik technik:
Dornovu metodu – řeší biomechaniku kloubních spojení v celém kosterním aparátu.
Kraniosakrální osteopatii - řeší v těle fyzické i psychické bloky
Osteopatii – zabývá se všemi složkami opěrného aparátu a jejich vzájemným funkčním propojením
Nejen léčba, ale i prevence
Obě techniky byly vyvíjeny postupně na základě pozorování vzorců pohybu i způsobu chování lidí i zvířat v jejich přirozeném prostředí se záměrem najít úspěšné řešení následků mechanických vlivů, úrazů, chybných pohybových stereotypů, nevhodného životního stylu nebo nesprávné péče o zvířata.
Tyto metody jsou skvělá prevence pro vašeho domácího mazlíčka a obzvlášť, pokud už má nějaký ten rok navíc. Na příběhu Amálky je krásně vidět, že i přes její věk a diagnózu může žít plnohodnotný život a nemá žádná omezení.
Kdy by se Osteodynamika® používat neměla
I když nejsou osteodynamické techniky pro tělo agresivní a invazivní, kontraindikací jsou všechny stavy, které vyžadují přednostní řešení a klidový režim. Zejména jde o lokální i celkové záněty a bakteriální a virové onemocnění, zasahující celý organismus.
Andrea Dunová působí nejen jako fyzioterapeutka a pomáhá lidem i zvířatům, ale zároveň své zkušenosti předává dál. Její znalosti často přebírají i veterinární lékaři, kteří se snaží rozšířit své obzory. Může se ji ale naučit každý znás.