reklama

Teroristický útok ve Vídni: K atentátu se v úterý večer přihlásil Islámský stát

Teroristická organizace Islámský stát (ISIS) se přihlásila k pondělním útokům ve Vídni. Rakouské ministerstvo vnitra podle agentury APA uvedlo, že nyní prohlášení IS zkoumá. Podle něj se zatím nedá říct, zda je pravé, či nikoli. Při atentátu zemřelo pět lidí včetně útočníka Kujtima Fejzulaie. Desítky obyvatel utrpěly zranění. V rakouské metropoli stále platí nejvyšší stupeň výstrahy.

reklama

Po pondělním teroristickém útoku ve Vídni bylo provedeno 18 domovních prohlídek a zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Došlo také k zadržení jednoho muže v Linci a dvou ve švýcarském Winterthuru. Na úterní odpolední tiskové konferenci to řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Podle něj nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel ještě někdo jiný. Ministr ovšem zdůraznil, že je potřeba to ještě potvrdit. Dříve Nehammer uváděl, že nejméně jeden podezřelý je stále na útěku.

Oběťmi a zraněnými během teroristického útoku jsou lidé, kteří se pohybovali v pondělí večer před plánovaným rakouským lockdownem v rušném centru Vídně poblíž tamní synagogy.

Pět mrtvých, desítky zraněných

K pondělnímu útoku ve Vídni se v úterý večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát. „Atentát provedl střelnými zbraněmi a nožem voják chalífátu, který v rakouském hlavním městě zabil nebo zranil kolem 30 lidí,“ uvedli zástupci ISIS na své propagandistické platformě Nashir News. Rakouské ministerstvo vnitra pravost prohlášení zkoumá.

Nehammer potvrdil, že při večerní střelbě byli kromě útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno. Naopak starosta Vídně Michael Ludwig uvedl, že ve vídeňských nemocnicích bylo přijato 24 zraněných, z nichž jeden člověk zemřel, deset bylo propuštěno a 13 je nadále v nemocniční péči. Stav tří zraněných je kritický, naopak stav čtyř obětí byl stabilizován natolik, že jsou mimo ohrožení života. Údaje starosty a ministra vnitra se tedy rozcházejí.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl, že mezi mrtvými byli postarší muž a žena, jeden mladý kolemjdoucí a servírka. Podle webu Daily Mail žena, která měla být servírkou, podlehla střelným zraněním v nemocnici, druhá žena ve věku kolem čtyřiceti let zemřela později na jedné z tamních klinik. První ze zavražděných mužů byl nalezen mrtvý v obchodě s masem, druhý zavražděný ležel na ulici Franz-Josefs-Kai nedaleko Dunaje.

Stav postřeleného policisty, který byl při zásahu proti útočníkovi vážně zraněn, je po operaci stabilní.

Mezi zraněnými je i Slovenka

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga v úterý řekl, že zranění při teroristickém útoku utrpěla i jedna Slovenka. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že mezi oběťmi nejsou žádní čeští občané.

Útočník byl při zásahu zneškodněn během devíti minut. Útok začal kolem 20. hodiny. Na místo byli přivoláni příslušníci speciální jednotky, kteří muže zastřelili ve 20:09, uvedl Nehammer s tím, že bez jejich rychlého zásahu mohly být následky ještě horší. To, že byl útočník sám, podle Nehammera vyplývá z dosavadního vyšetřování a z vyhodnocení mnoha ze zhruba 20 000 videí, které policii poskytli občané.

Nehammer oznámil, že útočník měl na sobě atrapu vesty s výbušninami a byl vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou. Předtím ministr agentuře APA řekl, že atentátník Kujtim Fejzulai na Instagram před činem umístil fotografii, na níž zjevně pózuje se dvěma zbraněmi použitými při útoku.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v úterý televizi JOJ potvrdil informace rakouského tisku, že útočník si střelivo obstaral v létě na Slovensku.

Ministr Nehammer uvedl, že útočníkem byl dvacetiletý rakouský občan už dříve odsouzený na 22 let za pokus o začlenění do teroristické organizace, ale byl předčasně propuštěn. Útočník se podle Nehammera až donedávna účastnil deradikalizačního programu, integraci však pouze předstíral.

Mladík byl podle Nehammera držitelem rakouského a severomakedonského pasu. Úřady mu chtěly rakouské občanství odebrat, ale bylo patrně málo důkazů potvrzujících jeho aktivní radikální činnost, naznačil ministr, který ostře kritizoval fakt, že útočník dokázal ošálit justici, díky čemuž byl podmínečně osvobozen. Podle něj je třeba systém optimalizovat.

Pochybná minulost

Kujtim Fejzulai byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu. Už na začátku prosince byl propuštěn a byl mu přidělen sociální kurátor, který se měl postarat o jeho deradikalizaci. Věnoval se mu také spolek Derad, který se zabývá islamistickými pachateli trestných činů.

Fejzulaimu se dařilo předstírat, že se od ideologie Islámského státu odvrátil. Před sociálním kurátorem „se obzvlášť snažil“, řekl Nehammer. Ještě před několika dny absolvoval mladík sezení u Derad a odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii.

„Pocházel z naprosto normální rodiny. Pro mě to byl mladík, který měl smůlu na špatné přátele. Kdyby nechodil do mešity, ale na box, stal by se z něj boxer,“ charakterizoval svého někdejšího klienta vídeňský obhájce Nikolaus Rast. „Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohl stát atentátníkem,“ poznamenal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče
Tenis

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama