reklama

Colorado proti klecovým chovům slepic, se zákazem souhlasili i chovatelé

V každé z klecí žije pět až sedm slepic. Zdroj: Morning Fresh Farms

Coloradský guvernér Jared Polis ve středu podepsal nový zákon, který zakazuje nejen používání klecí v chovech nosnic, ale i veškerý prodej vajec z takových chovů. Ke změně v provozech musí dojít do roku 2025. S návrhem zákona souhlasili i samotní producenti vajec – vyhnuli se tak mnohem přísnějšímu nařízení.

reklama

Na slepičích farmách v Coloradu najdeme téměř pět a půl milionu nosnic. Většina z nich spadá pod pouhé čtyři společnosti. Mnohé další jsou zdrojem vajec, která se do tohoto amerického státu dováží. S tím bude ale do pěti let konec. Nový zákon přichází s úpravou chovů ve dvou fázích. Do roku 2023 musí mít slepice k dispozici větší prostor. Od roku 2025 se pak zakazuje jakýkoliv klecový chov a slepice musí mít k dispozici prostředky k přirozenému chování – hřady, hnízda či popeliště. Kromě toho nový zákon zakazuje i prodej vajec, které z klecových chovů pocházejí, a to i ze zahraničí.

V halovém chovu mají slepice více prostoru. Ani teto druh chovu však není bezproblémový a vznáší další otázky o životní pohodě slepic. Zdroj: Morning Fresh Farms
V halovém chovu mají slepice více prostoru. Ani teto druh chovu však není bezproblémový a vznáší další otázky o životní pohodě slepic. Zdroj: Morning Fresh Farms

Podle producentů vyjdou inovace chovů na zhruba sedm set korun na jednu slepici. Celkově tak průmysl na přechod k halovým chovům vynaloží až čtyři miliardy korun. „Náklady na přestavbu budou ohromné. Je to výjimečné,“ uvedl Jerry Wilkins, marketingový ředitel Morning Fresh Farms z Platteville. V chovech této společnosti se nachází na osm set tisíc nosnic. I přesto, že se producenti vajec děsí toho, na kolik je přechod z klecových chovů vyjde, není bez zajímavosti, že s návrhem souhlasili i oni sami. Pokud by totiž zákon neprošel, newyorská zvířeckoprávní organizace World Animal Protection byla připravena v listopadu vyvolat v Coloradu referendum. V takovém případě by musel být klecový chov nosnic ukončen již v roce 2021 a navíc by bylo v Coloradu zakázáno držet prasnice v porodních klecích či prodávat maso telat z uzavřeného chovu. I proto se na návrhu nového zákona shodli farmáři i zákonodárci, kteří se zalekli dopadů takových opatření na zemědělský průmysl.

Baník proti klecím!

Sportovci z Baníku věří, že svobodný pohyb se nedá upírat nikomu, ani slepicím! 🙏 Proto podporují zákaz klecí. Podpořte ho i Vy na www.vyzvaposlancum.cz! ❤️ Děkujeme FC Baník Ostrava - www.fcb.cz, že kope za slepice! ⚽️

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, June 30, 2020

K bezklecovým chovům však Colorado mělo nakročeno tak jako tak. Začali od nich upouštět spotřebitelé i velcí prodejci. Colorado se tak stalo sedmým státem USA, který klecové chovy zakázal a šestým, který zakazuje prodej takových vajec. Zákaz klecových chovů nosnic platí například i v Německu či Rakousku a jeho návrhem se v současné době zabývá i náš parlament.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama