reklama

Colorado proti klecovým chovům slepic, se zákazem souhlasili i chovatelé

Coloradský guvernér Jared Polis ve středu podepsal nový zákon, který zakazuje nejen používání klecí v chovech nosnic, ale i veškerý prodej vajec z takových chovů. Ke změně v provozech musí dojít do roku 2025. S návrhem zákona souhlasili i samotní producenti vajec – vyhnuli se tak mnohem přísnějšímu nařízení.

reklama

Na slepičích farmách v Coloradu najdeme téměř pět a půl milionu nosnic. Většina z nich spadá pod pouhé čtyři společnosti. Mnohé další jsou zdrojem vajec, která se do tohoto amerického státu dováží. S tím bude ale do pěti let konec. Nový zákon přichází s úpravou chovů ve dvou fázích. Do roku 2023 musí mít slepice k dispozici větší prostor. Od roku 2025 se pak zakazuje jakýkoliv klecový chov a slepice musí mít k dispozici prostředky k přirozenému chování – hřady, hnízda či popeliště. Kromě toho nový zákon zakazuje i prodej vajec, které z klecových chovů pocházejí, a to i ze zahraničí.

Podle producentů vyjdou inovace chovů na zhruba sedm set korun na jednu slepici. Celkově tak průmysl na přechod k halovým chovům vynaloží až čtyři miliardy korun. „Náklady na přestavbu budou ohromné. Je to výjimečné,“ uvedl Jerry Wilkins, marketingový ředitel Morning Fresh Farms z Platteville. V chovech této společnosti se nachází na osm set tisíc nosnic. I přesto, že se producenti vajec děsí toho, na kolik je přechod z klecových chovů vyjde, není bez zajímavosti, že s návrhem souhlasili i oni sami. Pokud by totiž zákon neprošel, newyorská zvířeckoprávní organizace World Animal Protection byla připravena v listopadu vyvolat v Coloradu referendum. V takovém případě by musel být klecový chov nosnic ukončen již v roce 2021 a navíc by bylo v Coloradu zakázáno držet prasnice v porodních klecích či prodávat maso telat z uzavřeného chovu. I proto se na návrhu nového zákona shodli farmáři i zákonodárci, kteří se zalekli dopadů takových opatření na zemědělský průmysl.

Baník proti klecím!

Sportovci z Baníku věří, že svobodný pohyb se nedá upírat nikomu, ani slepicím! 🙏 Proto podporují zákaz klecí. Podpořte ho i Vy na www.vyzvaposlancum.cz! ❤️ Děkujeme FC Baník Ostrava - www.fcb.cz, že kope za slepice! ⚽️

Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Tuesday, June 30, 2020

K bezklecovým chovům však Colorado mělo nakročeno tak jako tak. Začali od nich upouštět spotřebitelé i velcí prodejci. Colorado se tak stalo sedmým státem USA, který klecové chovy zakázal a šestým, který zakazuje prodej takových vajec. Zákaz klecových chovů nosnic platí například i v Německu či Rakousku a jeho návrhem se v současné době zabývá i náš parlament.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama