Belgičtí vědci přišli s novými poznatky o onemocnění COVID-19 a jeho vlivu na lidské tělo. Vyloučili, že by vir SARS-CoV-2 mohl být přítomný ve spermiích. Zároveň ale upozornili na fakt, že může sperma – podobně jako běžná chřipka – poškodit. Kvalitně recenzovaná studie byla publikovaná v časopise Fertility and Sterility.
Tým belgických vědců výzkum provedl na 120 neočkovaných mužích, jejich průměrný věk byl 35 let. Aby mohli účastníci do studie vstoupit, museli být bez jakýchkoli hlavních příznaků po dobu alespoň jednoho týdne, než byli zařazeni do „programu“. Vzorky pak vědci odebírali v průměru po 52 dnech od chvíle, kdy mužům zmizely symptomy covidu.
Jedním z výsledků studie je, že nenašli ve spermiích žádný důkaz o přítomnosti viru SARS-CoV-2 a spermie by tedy neměly být infekční. Ovšem výzkumný tým zkontroloval vzorky spermatu také z hlediska dvou hlavních měření mužské plodnosti – pohyblivosti a počtu spermií.
Studie zjistila, že 60 procent účastníků studie mělo během prvního měsíce po překonání nemoci nižší pohyblivost spermií. To přetrvávalo u 37 procent mužů jeden až dva měsíce po infekci virem SARS-CoV-2 a u 28 procent déle než dva měsíce.
A co se týká počtu spermií? Během prvního měsíce po infikování ho mělo snížený 37 procent účastníků. Tento problém pokračoval u 29 procent mužů jeden až dva měsíce po infekci a u 6 procent po dvou měsících.
Při běžné chřipce je to vysoká tělesná teplota, která zapříčiňuje poškození spermií. Čím konkrétně škodí covid, však zatím není jasné.
Neexistovala žádná korelace mezi závažností příznaků onemocnění a sníženým počtem spermií nebo jejich pohyblivostí. Jinými slovy, k problémům se spermatem došlo ve stejné míře u těch, kteří měli mírný průběh covidu, jako u těch, kteří měli závažnější průběh.