Je to ubohé. Horolezec Holeček odmítá slovenskou kritiku po smrti parťáka v Himálaji
spermie
Výpis příspěvků ke štítku „spermie“
Reprodukční zdraví? Zázraky neumíme, vzkazuje lékařka. Problém s plodností trápí i mladé
Ve spojitosti s plodností se v posledních letech pomyslná záře reflektorů zaměřuje zejména na starší páry, které hledají pomoc na specializovaných klinikách – problém se však týká i mladých. Jak vyplynulo z téměř deseti tisíc on-line dotazníků Nadačního fondu ProPlodnost, vysoce rizikové faktory se potvrdily u téměř čtvrtiny žen a poloviny mužů. Podle odborníků chybí osvěta. Panuje také mýtus, že medicína umí zázraky. „V různých oborech je to pravda, u reprodukčního zdraví však zatím zázrak nemáme,“ zdůraznila Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a odborná garantka fondu.
Světový den vazektomie apeluje na muže, aby nenechávali řešení antikoncepce pouze na ženách
Třetí listopadový pátek, letos tedy 15. listopadu, je ve světě věnován vazektomii jako nejspolehlivější mužské antikoncepci. Od svého vzniku v roce 2012 byl Světový den vazektomie reflektován ve více než 30 zemích a stal se největším světovým hnutím zaměřeným na plánování rodiny z pohledu muže a jejich sexuálního zdraví. O vazektomii stále panuje mnoho stigmat, která přetrvávají v naší společnosti, včetně strachu ze "ztráty mužnosti" a sníženého sexuálního výkonu. V tuzemsku se o její šetrnou bezskalpelovou metodu zasadil MUDr. Lukáš Bittner z Andrologické kliniky.
První české „dítě ze zkumavky“ slaví 42 let. Metoda IVF je na vzestupu, pomohla i Kristýně
Již 42. narozeniny oslaví 4. listopadu první „dítě ze zkumavky“, které se v tehdejším Československu narodilo v roce 1982. Chlapec byl nejen prvním dítětem narozeným pomocí umělého oplodnění v tuzemsku, ale také v tehdejším východním bloku. Za přelomovým počinem, který dnes patří mezi běžnější součást pomoci ve snaze založit rodiny, stál brněnský gynekolog a profesor Ladislav Pilka, který zemřel před deseti lety. Dnes v Česku využívají asistovanou reprodukci tisíce párů ročně. Splnit si sen o založení rodiny pomohla například Kristýně z Brna, která dnes čeká již druhého potomka.
Když si žena daruje možnost stát se matkou: Zmražení vajíček láká, pro koho je pojistkou?
Za čtvrt století se průměrný věk prvorodiček posunul o pět let na současných třicet. Mladé ženy s mateřstvím nespěchají, mnohé z nich chtějí mít život pod kontrolou a rodinu zakládat až ve chvíli, kdy miminko přivedou do zajištěného a bezpečného zázemí. Ovšem věk je z hlediska reprodukčního zdraví neúprosně limitující. Právě z toho důvodu roste zájem o zamrazení pohlavních buněk, tedy spermií a vajíček. Tento proces se nazývá social freezing. Například klinika GENNET zaznamenala meziroční nárůst o 138 procent. V čem celý proces spočívá?
Věkový trend se otáčí: Párů, kde je žena starší, je o 30 procent více. Na děti nespěchají
Mladá žena po boku staršího zajištěného muže – to byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V současné době se ale trend začíná obracet a přibývá žen, které se zamilovaly do mladšího muže a rozhodly se s ním založit rodinu. Vidět je to zejména u klientů reprodukčních klinik, kam tyto páry směřují ve chvíli, kdy se jim nedaří počít dítě. Jak odhalují data Clayo Clinic, od roku 2019 se počet starších pacientek, které na kliniku přijdou s mladším partnerem, zvýšil zhruba o 30 procent.
Chaos ve spermobankách: Hrozí záměna vzorků i náhodný incest, australský úřad nařídil čistku
Australský stát Queensland nařídil čistku zmrazených spermií v místních spermobankách poté, co audit provedený tamním zdravotnickým dohledem zjistil, že téměř u poloviny vzorků hrozí riziko chybné identifikace. Takové záměny mohou rodiče a děti dárců připravit o klíčové genetické informace a navíc hrozí nebezpečí náhodného incestu, napsal ve středu zpravodajský server BBC News.
Strašák jménem neplodnost: Šanci na otěhotnění ovlivňuje i životní styl. Na co si dát pozor?
Měsíc červen byl Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášen měsícem reprodukčního zdraví. Při té příležitosti se nezisková organizace Loono zaměřila na problematiku neplodnosti. Zhruba každý pátý pár má problémy s otěhotněním. Ve 40 procentech je problém na straně ženy, ve 40 procentech na straně muže a ve 20 procentech u obou z nich. Jak neplodnosti předcházet, proč nezapomínat na zdravý životní styl a kdy vyhledat pomoc odborníka?
Revoluce v hormonální antikoncepci? Speciální gel pro muže má skvělé účinky, odhaluje studie
Obavy z nechtěného otěhotnění se mohou v blízké budoucnosti zase o něco snížit. Vedle klasické hormonální antikoncepce pro ženy, tělísek či kondomu, by se brzy mohl začít užívat i speciální gel pro muže. Nejnovější hormonální mužská antikoncepce má podle dosavadních výsledků studie rychlé účinky a skvělé výsledky.
Čechy trápí neplodnost: I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?
Až pět procent českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Situaci už nyní ovlivňuje umělá inteligence, která podle ředitelky reprodukční kliniky REPROMEDA Kateřiny Veselé sehraje v oblasti umělého oplodnění významnou roli.
Před odjezdem na frontu do spermobanky. Rusko zajistilo brancům nezvyklý benefit
Šéf Ruského svazu právníků Igor Trunov informoval zpravodajskou agenturu TASS o tom, že vyjednal pro brance mířící do války netradiční benefit. Rekruti si totiž budou moci dát nechat zdarma zmrazit spermie. Kryobanky v Rusku tak očekávají velký nápor.
První dítě přirozeně, druhé z IVF: Až 20 procent párů trápí sekundární neplodnost
Přestože napoprvé Jana (39 let) z Brna otěhotněla rychle a spontánně, druhé dítě se nedařilo. Po několika měsících neúspěšného snažení se s manželem obrátili na asistovanou reprodukci. Takzvaná sekundární neplodnost postihuje jeden z pěti českých párů a tento počet stále roste. Jak tuto situaci zvládnout po psychické stránce a kdy je vhodné navštívit lékaře? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékaře z reprodukční kliniky.
Chybějící vyhřívání sedadel nahradí kouzelné dečky. Pozor na popáleniny i hemeroidy
Mezi tuningem automobilů a automobilových interiérů zvláště hraje zásadní roli vylepšování komfortu řidiče. Pryč už jsou doby doplňků typu tygřích potahů, roztodivných opěrek hlavy či dřevěných kuliček, které lámaly obratle. Nahřívací dečky mají mnohem smysluplnější funkci.