Čína si přeje bezpečnější svět, mezi mocnostmi ale po zvládnutí pandemie nemoci COVID-19 roste nedůvěra a zároveň přicházejí nové hrozby, jako jsou energetické či potravinové krize. V sobotu to v bavorské metropoli na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil přední čínský diplomat Wang I. Zmínil také, že Peking v souvislosti s Tchaj-wanem trvá na dodržování zásady jedné Číny a že Peking vždy stojí na straně míru a dialogu, což je rovněž čínský postoj k válce na Ukrajině.
„Lidstvo tři roky bojovalo s covidem, ale svět není bezpečnější. Nedůvěra mezi velkými státy roste,“ řekl Wang. „Objevují se nové druhy hrozeb, jako jsou energetické a potravinové krize,“ uvedl.
Wang opakovaně zdůraznil, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině Peking podporuje mírové rozhovory a dialog. Aby se svět stal bezpečnějším, je podle Wanga třeba vzájemný respekt, důvěra a spolupráce. „Uspět můžeme jen tehdy, pokud si budeme důvěřovat,“ řekl. Varoval také před vyhrocením sporů, které by mohly vyústit v jadernou válku. „Jadernému střetu musíme předejít,“ řekl.
Bílý dům prozradil, co měly být sestřelené objekty nad Amerikou. Ulevilo se nám, řekl mluvčí
V případě tří objektů sestřelených v severoamerickém vzdušném prostoru šlo zřejmě o neškodné létající balóny, jejichž účel byl výsostně komerční. S takovou domněnkou přišel v úterý Bílý dům, informovala CNN. V posledních dnech se přitom ve veřejném prostoru objevovalo hned několik divokých spekulací, které nevylučovaly špionážní zařízení či objekty z vesmíru.
Wang uvedl, že Čína hodlá představit vlastní návrh urovnání konfliktu na Ukrajině, podrobnosti však nezmínil. Výslovně se nezmínil ani o Rusku, které Ukrajinu před rokem vojensky napadlo, řekl ale, že při řešení konfliktu je třeba postupovat s chladnou hlavou, což platí zejména pro Evropany. Uvedl rovněž, že sankční politika má často opačné dopady a že je třeba upřednostňovat dialog. Zdůraznil, že Čína není součástí války na Ukrajině, ale konflikt ji znepokojuje.
Hysterie USA
Diplomat v Mnichově zmínil i téma čínského balónu, který USA k nelibosti Pekingu sestřelily, neboť ho považovaly za špionážní. Balón, který ve vzdušném prostoru USA přeletěl nad citlivými vojenskými objekty, byl podle Wanga civilním zařízením, které se vychýlilo z kurzu. „Spojené státy zareagovaly naprosto hystericky,“ řekl vysoký čínský diplomat o sestřelení objektu.
Wang I se ještě v pátek na okraj konference sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem, kterému podle agentury Nová Čína řekl, že Peking chce dodat vztahům s Berlínem nový impulz a zároveň chce zlepšit vzájemné porozumění. Wang jednal v pátek také s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou. S oběma německými představiteli hovořil podle čínských médií také o konfliktu na Ukrajině, kdy řekl, že Čína stojí vždy na straně míru. Wang rovněž věří v brzké příměří a v to, že Německo sehraje při deeskalaci konfliktu konstruktivní roli.