Jeden z předních čínských bankéřů, miliardář Pao Fan, je nezvěstný. Firma China Renaissance uvedla, že se jí již několik dní nedaří předsedu a výkonného ředitele společnosti kontaktovat. Oznámení firmy obnovilo obavy ohledně možného dalšího pronásledování vlivných osobností v oblasti finančnictví a moderních technologií čínskými úřady.
Instituci China Renaissance založil v roce 2005 Pao Fan jako finanční poradenskou společnost, nyní je hlavní náplní její činnosti investiční bankovnictví, správa investic a správa majetku. Akcie firmy se po zmizení Pao Fana propadly v jednu chvíli až o 50 procent, napsala agentura Reuters.
Biden: Balony sestřelené nad Severní Amerikou s Čínou nesouvisejí, jejich původ je nejasný
Původ trojice neznámých objektů sestřelených nad Severní Amerikou je stále neznámý. Podle prezidenta Spojených států Joea Bidena nicméně nemají souvislost se špionážním čínským balónem sestřeleným dříve ani s vojenskými aktivitami jiné země. Biden to ve čtvrtek řekl novinářům v Bílém domě. Oznámil také, že plánuje hovořit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, termín hovoru neuvedl.
Podle společnosti „nic nenaznačuje, že by nedostupnost Pao Fana mohla souviset s podnikáním skupiny“. Jak dlouho je Pao pohřešován, firma neupřesnila.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se v Mnichově sešel s Macronem. Řešili válku na Ukrajině i prezidentské vize
Čínský finanční magazín Cchaj-sin (Caixin) s odkazem na své zdroje napsal, že zaměstnancům China Renaissance se nedaří Paa kontaktovat dva dny. Upozornil rovněž, že čínské úřady v září vzaly do vazby prezidenta firmy Cchung Lina v souvislosti s jeho předchozí prací pro státní banku ICBC.
Případ Pao Fana připomněl řadu vysokých představitelů čínských firem, včetně nejméně půltuctu miliardářů, kteří náhle bez vysvětlení na určitou dobu zmizeli poté, co se dostali do sporů s vládnoucí čínskou komunistickou stranou, uvedl server BBC News. Někteří z nich čelili podezření z korupce.
V roce 2015 například na několik dní zmizel šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International Kuo Kuang-čchang, známý jako „čínský Warren Buffett“. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.
V roce 2020 se na tři měsíce ztratil z očí veřejnosti asi nejznámější čínský podnikatel, zakladatel internetové společnosti Alibaba Group Jack Ma poté, co ostře kritizoval čínský regulační systém.