Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,2 procenta, oproti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zmírnilo potřetí za sebou, inflace je nejnižší od loňského března, kdy rovněž činila 12,7 procenta.
„Dubnový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin. Ty v meziročním porovnání zmírnily růst zhruba na 17 procent, a oproti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
ČTĚTE TAKÉ: Vnímejme změnu penzí jako příležitost. Experti radí, jak se připravit na stáří bez státu
V potravinách podle statistiků zmírnila meziroční růst většina položek spotřebního koše. Například ceny mouky byly v dubnu meziročně vyšší o 6,3 procenta, v březnu to bylo o 32,6 procenta. Dále zpomalily růst například ceny masa na 12,7 procenta z březnových 22,7 procenta, polotučného trvanlivého mléka na 19,2 procenta z 45,2 procenta nebo vajec na 41,2 procenta ze 75,5 procenta. Ceny zeleniny vzrostly v dubnu meziročně o 18,3 procenta a cukru téměř o 61 procent. V oddíle bydlení v dubnu zpomalily svůj meziroční růst ceny elektřiny, zemního plynu a tepla a teplé vody.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu podle statistiků největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostlo nájemné z bytu o 6,9 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 14,2 procenta, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tuhých paliv o 47,6 procenta. Vedle potravin pak zdražily i dovolené, a to zhruba o pětinu.
Stanjura: Potřebujeme ještě pár hodin. Hlavní obrysy konsolidačního balíčku ale máme hotové
Debata byla konstruktivní, odcházím s dobrým pocitem. Po jednání s prezidentem Petrem Pavlem to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf státní kasy hlavě státu představoval hlavní obrysy chystaného vládního konsolidačního balíčku na ozdravení veřejných financí. Kompletní obsah zmíněného balíčku by kabinet měl odtajnit veřejnosti ve čtvrtek v 11:55.
Ceny stravovacích služeb stouply oproti loňskému dubnu o 17,6 procenta a ceny ubytovacích služeb o 17,4 procenta. Naopak nižší byly ceny pohonných hmot, meziročně klesly o 16,7 procenta. Úhrnem ceny zboží v dubnu meziročně vzrostly o 14,5 procenta a ceny služeb o 10,1 procenta.
Ve srovnání s březnem ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb o 0,1 procenta vzrostly. Z potravin zlevnily meziměsíčně například vejce téměř o 13 procent, polotučné mléko o víc než 12 procent, zelenina o pět procent a cukr o čtyři procenta.
ČSÚ zveřejnil také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Vývozní ceny meziročně stouply o 2,7 procenta, zatímco dovozní poprvé od prosince 2020 klesly, a to o 2,8 procenta. Výrazný vliv na to mělo zlevnění minerálních paliv, uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny snížily ve vývozu i dovozu, vývozní o 0,1 procenta a dovozní o 0,9 procenta.
Růst HDP o 0,4 procenta
Podle makroekonomické prognózy, kterou ve čtvrtek novinářům představila Česká bankovní asociace, česká ekonomika vystoupila z recese, v letošním roce mírně poroste o 0,4 procenta. Růst bude postupně zrychlovat, v příštím roce se přiblíží ke třem procentům. Inflace se letos v průměru dostane k 11 procentům a citelněji ke třem procentům klesne až v roce 2024.
„Ekonomická situace se v letošním roce prozatím vyvíjí nad očekávání, což je spojeno s poklesem cen energií na světových trzích, zmírněním problémů v dodavatelských vztazích i znovuotevíráním čínské ekonomiky. Tuzemská ekonomika by tak měla letos mírně růst a předběžné údaje naznačují, že se již dostala z mírné recese,“ uvedl ekonom asociace Jakub Seidler.
Inflaci analytici ČBA pro letošek přehodnotili směrem nahoru. V průměru bude u 11procentní hranice, koncem roku kolem osmi procent. Prognóza předpokládá podíl nezaměstnaných osob v letošním i příštím roce 3,7 procenta.