Mladí lidé mají prostor se na změnu důchodového systému nachystat. Vezměme situaci do svých rukou a připravme se na penzi bez státu. V pořadu Co na to vaše peněženka to uvedl Pavel Ryba z Golden Gate. Společně s Romanem Koděrou z J&T Banky uvedli příklady, kam mohou lidé investovat, aby se ve stáří měli dobře.
Již ve čtvrtek by vláda měla představit konsolidační balíček, který by měl zahrnovat také znatelné změny v důchodovém systému. Hovoří se zejména o třech základních parametrech – omezení předčasných důchodů, posunu věku odchodu do penze a změnu u příspěvku na penzijní spoření.
„Vidím kroky, které zbrzdí cestu penzijního systému k neudržitelnému. Reforma zde měla být o jedno nebo dvě desetiletí dříve – byla by méně bolestivá a nemusela být tak razantní. To jsme ale promarnili. Nyní jsme v situaci, kdy musíme tahat za záchrannou brzdu,“ konstatoval Ryba. Domnívá se, že brzy představené parametry nebudou znamenat reformu důchodového systému. „Ta by měla být ještě bolestivější a zřejmě i hlubší,“ sdělil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Korecký: Ministři si nesplnili úkoly. Reformy měli chrlit hned, jak našli záchod a kantýnu
I přesto podle něj chystané změny vzbuzují u lidí frustraci, nejistotu a naštvanost. „Jsou to přirozené věci, které bude každý, kdo se k penzi blíží, prožívat. Je to určitá změna pravidel v poločase. To je ale život, nemůžeme se proutrácet k tomu, že jednoho dne padneme,“ mínil. Díky úspornému balíčku mají podle něj mladí lidé prostor se na změnu připravit.
Univerzální rada neexistuje
„Vezměme situaci do svých rukou a začněme se připravovat na penzi bez státu. Chovejme se tak, že nám moc peněz nedá a připravme se na to. Máme nástroje k tomu, abychom s tím něco udělali,“ vybízel Ryba. Podle Koděry bychom i v chystané změně důchodového systému – kterou lidé vnímají nepříznivě – měli vidět příležitost.
„Uvědomme si, že se doba dožití prodloužila. Pro mladou generaci je to obrovská příležitost, jak začít investovat a přemýšlet o svých penězích. Nepotřebujeme stát, byť by nám k tomu měl připravit podmínky, což se zatím nestalo,“ uvedl. Uspořené finance experti radí investovat, univerzální rada však podle nich neexistuje.
„Je to domácnost od domácnosti. I hypotéka je dlouhodobá investice, spoříte si na vlastní bydlení. Ti, kteří dnes zvažují, zda si ji vzít, nebo jít do podnájmu, tak mohou řešit, že přebytek peněz budou investovat. Mladí si mohou otevřít investiční účty a spořit do akcií, což je agresivnější a více riziková investice – ale samozřejmě s vyšším potenciálem. U starší generace je volba konzervativnější,“ uvedl Koděra.
Ryba dodal, že je nutné nevsadit vše na jednu kartu. „Nemáme křišťálovou kouli a nevíme, co bude. V portfoliu můžeme mít čtvrtinu v akciích a dluhopisech, pracovat s hotovostí. Také je dobré mít vlastní nemovitost a protiinflační aktiva jako zlato. Takové diverzifikované portfolio neprohraje,“ uzavřel.