Muž, který žil s virem HIV od 80. let minulého století, se podle lékařů zřejmě vyléčil. Stal se teprve čtvrtým takovým případem v historii, informoval ve středu web BBC.
Muž je známý jako pacient z „Města naděje“ – podle nemocnice City of Hope v kalifornském Duarte, kde se léčil. Mnoho jeho přátel zemřelo na HIV v době, kdy ještě nebyly rozšířeny antiretrovirové léky, které by dokázaly lidem zajistit téměř normální délku života. „Když mi byl v roce 1988 diagnostikován virus HIV, myslel jsem si, stejně jako mnoho dalších, že je to rozsudek smrti. Nikdy jsem si nepomyslel, že se dožiji dne, kdy už nebudu mít HIV,“ uvedl pacient.
Nyní šestašedesátiletý muž, který si nepřeje být jmenován, přestal dokonce užívat léky na HIV. Doktoři se primárně nesnažili vyléčit jej z HIV, před třemi lety mu ale diagnostikovali leukémii, a proto se lékařský tým rozhodl, že pacient potřebuje transplantaci kostní dřeně. Shodou okolností byl jeho dárce odolný vůči viru HIV. U některých lidí, včetně dárce, se totiž vyskytuje mutace chemokinového receptoru CCR5, a nedochází tak k nákaze buněk virem HIV.
Lékaři pacienta po transplantaci pečlivě sledovali a hladina viru HIV se v jeho těle stala nedetekovatelnou. Nyní je již více než 17 měsíců v remisi.
Prvním vyléčeným případem na světě byl v roce 2011 Timothy Ray Brown, známý jako berlínský pacient. Nicméně pacient z Kalifornie je nejstarším, který byl takto vyléčen. Zároveň žil s HIV nejdéle.
Transplantace kostní dřeně však podle odborníků bohužel nepřinese revoluci v léčbě HIV pro 38 milionů lidí na světě, kteří jsou v současné době nakaženi. „Je to složitý zákrok s významnými potenciálními vedlejšími účinky. Pro většinu lidí žijících s HIV to tedy není vhodná volba. Vědci však zkoumají způsoby, jak se zaměřit na mutaci receptoru CCR5 pomocí genové terapie,“ dodala Jana Dickterová, lékařka infekčního oddělení v kalifornské nemocnici City of Hope.