Slovenské zdravotníky v těchto dnech netrápí jen koronavirus, ale také západonilská horečka. Virové onemocnění odhalili u muže z Bratislavského kraje. Není jasné, zda se nakazil doma nebo za hranicemi. Čím se onemocnění vyznačuje a jak se přenáší?
O případu západonilské horečky informoval mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenska (ÚVZ) Marek Eliáš, píše web Čas.sk. Přenašečem onemocnění je druh komára Culex, člověk se infikuje po jeho štípnutí. „Onemocnění bylo zjištěnu u osoby ve věkové skupině nad 60 let. Zatím nelze stanovit, zda se jedná o domácí onemocnění či nikoliv. Muž se totiž pohyboval mezi Bratislavou a maďarskou obcí Rajka,“ přiblížil.
Co je západonilská horečka?
Akutní horečnaté onemocnění se u člověka poprvé objevilo v roce 1937 v Ugandě. Nejčastěji mezi přenašeče viru z čeledi Flaviviridae patří komáři, přenos byl však identifikován také při transplantaci orgánů či po transfúzi krve. Jak však ÚVZ uklidňuje, přenos z člověka na člověka není možný.
Inkubační doba nemoci se pohybuje mezi dvěma až patnácti dny, nejčastěji se však jedná o dva až šest dní. Mezi příznaky patří:
- vysoká horečka
- bolest hlavy
- bolest krku
- bolest těla
- zvýšená únava
- nechutenství
- kožní vyrážka
„V převážné většině se horečka projevuje jako mírné chřipkové onemocnění. Přibližně 80 procent infekcí u člověka probíhá bez příznaků,“ pokračoval Eliáš. V současnosti proti nemoci neexistuje žádná speciální léčba ani účinná vakcína. Prevencí tak je podle ÚVZ zejména ochrana před poštípáním.
Mluvčí úřadu připomněl, že případy západonilské horečky jsou v v Evropě zaznamenávány každoročně. „Průběžně se objevuje v západní, střední a jižní Evropě. Zejména návštěvníci Itálie a Řecka byli v posledních letech varováni před nákazou během letní sezóny,“ dodal Eliáš. Právě v těchto zemích letos již několik případů nákazy evidují.
Nakažený muž z Bratislavského kraje se stal druhou osobou na Slovensku, která se západonilskou horečkou nakazila. První případ byl zaznamenán v září 2019. „Na místě je přiměřená obezřetnost, co se týče výskytu příznaků a prevence,“ dodal Eliáš s tím, že není důvod vyvolávat paniku.
Lidé by prý měli používat repelent, nosit vhodný oděv – nejlépe s dlouhými rukávy a nohavicemi. Odborníci dále doporučují pořídili si síťky na zachytávání hmyzu do oken a dveří svých domovů.