reklama

Čtyři miliony voličů nejsou rozhodnuty, volby mohou výrazně překvapit, říká Balšínek

Stále máme čtyři miliony nerozhodnutých voličů, jejich volba bude klíčová, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Společně s komentátorem Deníku Martinem Komárkem hodnotili všechny účastníky středečního pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS, kterého se zúčastnili například Robert Šlachta z Přísahy nebo Radim Fiala z SPD.

reklama

„Podle průzkumů máme čtyři miliony nerozhodnutých voličů. Výsledky budou nejspíše jiné, než předpovídají veškeré předvolební průzkumy. Letos navíc bude mezi voliči nejméně zastoupená nejmladší generace, což bude klíčový moment pro progres jednotlivých stran,“ zhodnotil aktuální situaci Balšínek. Sněmovní volby se konají 8. a 9. října.

Společně s Komárkem ale především hodnotili předvolení superdebatu, ve které se utkali Radim Fiala (SPD), Jiří Dolejš (KSČM), Robert Šlachta (Přísaha) a Petr Bajer (TSS). V divácké anketě o nejpřesvědčivější výkon nakonec zvítězil šéf Přísahy Šlachta.

„Stejně jako na startu kampaně hodnotím Šlachtu kladně. Průzkumy ale ukazují, že na tom není tak dobře, jak bych čekal. Šlachta překročil hranici pět procent, ale zůstal u ní,“ uvedl Komárek.

Podle Balšínka jedná Šlachta profesionálně, důvodem je ale angažmá lidí z týmu hnutí ANO. „Má marketéry, kteří neřeší, zda mluví spisovně, ale zda je autentický. To je pro něj klíčové, a to Šlachta dělá,“ podotkl.

Podobu ve vystupování i formě kampaně mezi Přísahou a hnutím ANO pozoruje mnoho odborníků. Rozdílem ale je, že Šlachta zatím v průzkumech nevyletěl tak vysoko jako strana současného premiéra Andreje Babiše před osmi lety. Balšínek si to vysvětluje zájmem o stejné voliče, jaké má právě hnutí ANO nebo SPD. A opozičním koalicím, sociální demokracii nebo komunistům prý hlasy určitě nesebere.

Okamura může mít až 15 procent

Nezůstalo ale jen u Šlachty. Jak si podle komentátorů vedl Petr Bajer z uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci? „Vystupování je neprofesionální, není na debaty připravený. Trikolóra láká lidi na to, že se vyhraňují proti opatření. Chtějí čistý vzduch a lidi bez roušek,“ zkritizoval Bajerův výkon Komárek.

Pak už se hosté bavili o možné účasti komunistů ve Sněmovně a celkovém výsledku hnutí SPD. „SPD funguje a tipuji, že bude mít až 15 procent. Může být stranou vládní a rozhodovat. Okamura by nemohl jen do vlády, kterou by utvořili Babiš s ODS v čele s Petrem Fialou,“ konstatoval Komárek.

„Komunisté mají tvrdé a silné voličské jádro. Jde o to, kolik lidí přijde k volbám. Jejich voliči jim nevyčítají, že tolerovali vládu. Ve většině průzkumů jsou lehce nad pět procent a tipnul bych si, že ve Sněmovně budou,“ předpověděl Komárek. Balšínek se ale podivil, že komunisté vůbec mají nějaké voliče i 30 let po revoluci.

Tagy:
opozice Robert Šlachta Radim Fiala Martin Komárek volby 2021 politka 360° Dalibor Balšínek Speciál 360°: Hlas lidu Petr Bajer

Hlavní zprávy

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny
Miloš Zeman

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

KLDR podle Soulu odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Střela dopadla do moře

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama