Hasiči na Sněžce zachránili trampa na pokraji sil. Místo zimní výbavy měl kytaru

Hasiči na Sněžce zachraňovali trampa s kytarou

Cvičení hasičů se změnilo na záchranu turisty

V neplánovaný bivak se proměnil výlet trampa s kytarou na Sněžku. Místo romantiky u táboráku šlo muži o život. Vyčerpaného a podchlazeného ho po mrazivé noci na sněhu objevili hasiči a dostali do bezpečí.

Bez potřebného zimního vybavení, zato s kytarou. Když narazili hasiči při svém cvičení na takto vybaveného muže, byli opravdu překvapení. „Našli osobu, která už zjevně nemohla pokračovat dál v cestě, neměla vůbec odpovídající vybavení ani oblečení do takového těžkého zimního období,“ uvedla mluvčí královehradeckých hasičů Martina Götzová.

Muž evidentně cestu na Sněžku podcenil zrovna, když zde bylo 5 stupňů pod nulou, foukal vítr a ještě k tomu padla mlha. Hasiči z Trutnova ho našli na pokraji sil. „V takovém těžkém zimním počasí hrozí velmi rychle podchlazení, to znamená, že potom ta osoba může ztrácet vědomí, samozřejmě, jakýkoli pohyb je potom velmi problematický, takže dá se říct, že měl velké štěstí, že šli hasiči zrovna kolem,“ upřesnila Götzová.

Podobná záchranná akce není ojedinělá

Zdá se to být jako velmi špatný nápad, není ale zdaleka ojedinělý. Například v půlce ledna loňského roku našla horská služba mladý pár, který na nejvyšší horu Česka vyrazil jen v teplákách a teniskách. „Tepláky jako svrchní oděv, letní boty nebo nízká taková kotníková obuv, samozřejmě promrzlá, promrzlý veškerý oblečení, jak šály, tak čepice, rukavice zmrzlý, že držely vlastně svůj tvar,“ uvedl tehdy člen horské služby Tomáš Novák.

Podle Horské služby její členové jen během letošní zimní sezóny zasahovali v Krkonoších více než 330krát v případech bez zranění, kam spadá právě i záchrana zmrzlých turistů.

Tagy: