Italská pobřežní stráž zachraňuje migranty
Premiéři regionů Kalábrie a Sicílie na jihu Itálie vyzvali centrální vládu v Římě, aby urychleně řešila situaci s migranty, kteří připlouvají z Afriky do těchto oblastí. V prvním pololetí se oproti loňsku počet migrantů, kteří dorazili do Itálie přes Středomoří, více než zdvojnásobil, vyplývá ze zveřejněné zprávy unijní agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex.
Představitelé Kalábrie a Sicílie také podle tiskové agentury EFE upozornili vládu, že jejich zařízení pro migranty jsou přeplněná. Obavy mají i z protestů proti ubytování běženců s nákazou nemoci COVID-19.
„Jsme přesvědčeni, že otázka migrace by měla být v centru pozornosti italské vlády. Je tu problém sanitární, sociální i ekonomický, potřebujeme okamžité řešení,“ uvedl předseda sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci, který vyzval italskou vládu k vyhlášení nouzového stavu v jižních oblastech potýkajících se s přílivem migrantů.
Situace je absolutně neudržitelná
„Absolutně neudržitelná“ je podle Musumeciho situace na Lampeduse, která patří k Sicílii a leží asi 100 kilometrů od afrického pobřeží. Jen za sobotu na tento ostrov s asi sedmi tisíci obyvatel připluly tři čluny s celkem 173 migranty, přitom na 600 už jich tam bylo předtím. Kapacita tamního střediska pro migranty je přitom asi 100 lidí.
Musumeci kritizoval i EU za to, že Itálii nedostatečné pomáhá s přílivem běženců. „Evropa, ta cynická Evropa, by se měla probudit a opustit svou pokryteckou roli, které se drží už příliš dlouho,“ uvedl šéf sicilské samosprávy.
Otázkou ale není jen to, kdo migranty po jejich vylodění v Itálii přijme, ale také to, kdo zajistí testy na koronavirus a případnou péči o nemocné. Předsedkyně regionální vlády Kalábrie Jole Santelliová vybídla vládu v Římě, aby všechny migranty umisťovala do karantény na lodě u italských břehů. To vláda dělá mimo jiné s běženci, které přivezou k jejím břehů humanitární plavidla. K tomuto účelu slouží trajekt Moby Zaza kotvící u sicilského přístavu Porto Empedocle, jeho kapacita už nestačí.
Zasáhne kromě policie také armáda?
Santelliová také uvedla, že italská letoviska na jihu země žijí z cestovního ruchu a některé turisty podle ní může odradit ubytování migrantů pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19 v těchto lokalitách.
Agentura AP informovala o protestu desítek místních v kalábrijském městečku Amantea proti ubytování více než desítky běženců, u nichž se potvrdil koronavirus a kteří byli umístěni do karantény vedle obytné čtvrti v tomto přímořském městečku se 14 000 obyvateli. Už o víkendu kvůli tomu desítky místních blokovaly státní silnici. Podle italských médií tam dohlíží na pořádek zatím policie, ale ve hře je i vyslání armády.
Podobný protest, kvůli němuž vláda vyslala na pomoc vojáky, se odehrál koncem června v italském městečku Mondragone nedaleko Neapole, když tam úřady nařídily omezení pohybu pro asi 700 lidí na sídlišti, kde žijí většinou bulharští dělníci pracující v zemědělství.
Podle nejnovějších údajů Frontex připlulo od začátku roku do Itálie na 7 200 běženců, zatímco loni za stejné období to bylo na 3 200 běženců. Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) eviduje od začátku roku do 8. července 7 330 migrantů, kteří připluli do Itálie přes Středomoří, přičemž za celý loňský rok to bylo 11 471 osob.
Evropa, ta cynická Evropa, by se měla probudit a opustit svou pokryteckou roli, které se drží už příliš dlouho
Frontex vysvětluje velký nárůst oproti loňsku „velmi nízkými počty“ z loňského prvního pololetí. Tehdy totiž byla v Itálii ve vládě krajně pravicová strana Liga, jejíž šéf jako ministr vnitra Matteo Salvini uzavřel přístavy pro lodě nevládních organizací s migranty.
Počet ilegálních přechodů vnějších hranic EU poklesl za první pololetí roku 2020 ve srovnání s loňským prvním půlrokem podle agentury Frontex téměř o pětinu. Zhruba o polovinu poklesl letos příliv migrantů do Řecka a Španělska, do Itálie a na západním Balkáně ale naopak výrazně vzrostl.