Prezident Miloš Zeman se chová vlastizrádně a je nutné ho odvolat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká senátor a 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Otevřeně hovoří o tom, že po volbách do Poslanecké sněmovny chce zahájit proces odvolání hlavy státu. Zemanův konec navrhuje i z důvodu neschopnosti vykonávat úřad.
Před nedávnem jste ohlásil, že se po volbách do Poslanecké sněmovny v případě úspěchu koalice SPOLU pokusíte vyvolat proces k odvolání prezidenta Miloše Zemana. Co přesně vás k tomu vede, co vám vadí?
Vadí mi, že se pan prezident váže ve službách cizí mocnosti, kdy by nás opravdu rád dostal do závislosti na Ruské federaci nebo na Čínské lidové republice. To by pro nás nemělo být úplně přijatelné. Neplní ani to, co slíbil ve své řeči, když se stal prezidentem. Tedy že bude prezidentem pro všechny, a že bude občany spojovat. Bohužel ve společnosti vytváří spíš rozpory a rozeštvává, než aby spojoval. To určitě není úkolem prezidenta. To samozřejmě ale není důvodem k odvolání. Tím důvodem je spíše to, že je ve službách cizí mocnosti, což prokazuje tím, co dělá. Nakonec Senát se už jednou pokoušel prosadit odvolání prezidenta, a to podle článku 65 Ústavy, to znamená pro velezradu nebo hrubé porušení Ústavy. Tehdy tomu předcházely různé věci kolem novičoku, kdy tvrdil, že se vyrábí na území České republiky, a i to neustálé podrývání našich zpravodajských služeb – to by si prezident neměl v žádném případě dovolit. Nejaktuálnějšími tématy jsou pak jeho preference neschválené ruské vakcíny Sputnik V, případně prosazování společnosti Rosatom ve výběrovém řízení pro dostavbu Dukovan.
Vystrčil se opřel do Babiše a Zemana: Nejhlubší úpadek. Jsou neslušní a bezohlední
Chování premiéra Andreje Babiše (ANO) je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nevypočitatelné a bezohledné. Jednání prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k oponentům považuje Vystrčil za neomalené a nepřijatelné. Podle šéfa horní komory tito ústavní činitelé nedodržováním pravidel a společenských norem přispívají k jejich destrukci, a tím k chaosu. Vystrčil to řekl ve čtvrtek novinářům.
Nicméně odvolat prezidenta se zdá až jako skutečně krajní možnost. Je podle vás tedy nutné nyní volit takové řešení?
Samozřejmě to je krajní možnost, ale když se prezident chová vlastizrádně, tak nic jiného nezbývá. Mohli bychom říct, že už to s ním ty dva roky vydržíme, ale on má být prezidentem naplno ve prospěch České republiky a jejích občanů po celou dobu svého prezidentství. Teď bych řekl, že spíše naopak využívá toho, že mu už vlastně o nic nejde, a tak se může chovat, jak chce. To nakonec i partička kolem něj. Ani tady nesplnil, co slíbil. Je obklopen lidmi bez bezpečnostních prověrek, které nechá jednat o tak důležitých věcech, jako je dostavba jaderné elektrárny. Zkrátka, tady nelze mít slitování.
Zmínil jste předešlý pokus o odvolání iniciovaný senátorem Václavem Láskou. Nedávno hovořil váš další kolega Pavel Fischer o možnosti odvolat prezidenta na základě článku 66, který se může aplikovat v případě, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Když jste ale hovořil, že se prezident chová vlastizrádně, tak chcete aplikovat prvně zmíněný článek Ústavy?
Já bych připustil i tu druhou možnost, protože tam není nějak explicitně stanoveno, z jakého důvodu není schopen vykonávat úřad. Asi by se nabízelo z důvodů zdravotních, ale jestli nevykonává určité činnosti a nevíme proč, tak můžeme připustit, že jich není schopen. Těch případů je ale víc. Jde o oddalování různých jmenování, nebo vyhýbání se tomu. Nakonec máme v Senátu takový evergreen, kdy při každém začátku schůze hlasujeme o vyřazení bodu „volba člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů”, protože pan prezident nedodal svůj návrh. To je každou schůzi. Je to neplnění povinností – a potom se ptejme, proč tuto svou povinnost neplní. Můžeme připustit i tu neschopnost. Kromě toho také odmítá jmenovat profesory, soudce a nakonec i ministry. V Ústavě je přitom napsáno, že je prezident na návrh premiéra neprodleně jmenuje. Pokud se tomu prezident vyhýbá, tak můžeme připustit, že není schopen svůj úřad vykonávat.
Babiš zkrátka potřebuje mít imunitu a prezident má možnost ho až vydírat.
Pro vyvolání procesu odvolání prezidenta však bude vaše koalice SPOLU určitě potřebovat i hlasy mimo ni. Zcela logicky se nabízí Piráti a hnutí STAN, ať už tedy ve Sněmovně, tak i v Senátu. Bavil jste se s představiteli těchto partají, zda by do toho šli?
Upřímně řečeno předpokládám, že by do toho šli, ale já jsem řekl, že tuto věc budu iniciovat po volbách, a tak daleko nejsme. Ale předpokládám, že by neodmítli. Myslím si, že to je zrovna otázka, ve které se poměrně shodujeme.
Vy a vaše TOP 09 často kritizujte i premiéra Andreje Babiše a jeho kabinet. Jsou ale i názory, že právě prezident Zeman je jeden z mála lidí, který dokáže Babišovi aktivně oponovat a drží jej na uzdě. Ani toto u vás nepřeváží názor, že je nutné současného prezidenta odvolat?
Teď je taková situace, kdy se pan premiér a pan prezident do jisté míry vzájemně potřebují. Spíš pan premiér potřebuje ještě víc pana prezidenta, takže to je taková hra kočky s myší. Babiš zkrátka potřebuje mít imunitu a prezident má možnost ho až vydírat. To není nic, co by ho nějakým způsobem omlouvalo.
Příští prezidentské volby se mají konat za dva roky. Miloš Zeman v nich svůj mandát obhajovat nemůže, naopak kandidaturu již ohlásili vaši kolegové ze Senátu – Pavel Fischer i Marek Hilšer. Hovoří se také o předsedovi horní komory Parlamentu Miloši Vystrčilovi. Dovedete si některého z těchto pánů představit jako prezidenta?
Ano, ale nechci je rozebírat jednotlivě. Od Miloše Vystrčila jsem nějaké ohlášení ještě neslyšel, ale těm dvěma prvně jmenovaným bych se určitě nebránil.
Zároveň i zmiňovaný Andrej Babiš nevyloučil, že by v roce 2023 kandidoval. Myslíte si, že by mohl uspět?
Ať to klidně zkusí. Po tom, co předvedl v poslední době, si myslím, že se od něj veřejné mínění dost odvrací. Lidé si uvědomují, že si je nemůže donekonečna kupovat dárečky na účet státu. Věřím, že to opravdu nehrozí.