Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) prostřednictvím svého resortu odsoudil odebrání mandátů skupině hongkongských prodemokratických poslanců. Ti o ně přišli kvůli novému kontroverznímu zákonu. Čínské velvyslanectví v Praze reagovalo, že Česko „hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a Hongkongu“.
Na začátku celého střetu byl konec čtveřice hongkongských prodemokratických zákonodárců. Ti byli ze svých funkcí takzvaně odejiti kvůli novému kontroverznímu zákonu, podle kterého může hongkongská správa, kontrolovaná Pekingem, odvolat bez soudu zákonodárce, kteří podporují hongkongskou nezávislost, spolčují se s cizími mocnostmi či ohrožují národní bezpečnost.
Z celkově 70členného hongkongského parlamentu došlo kvůli zmíněnému usnesení k odvolání čtyř poslanců, které však dobrovolně následovali rezignacemi všichni prodemokratičtí zákonodárci. Svůj konec pojali jako protest proti hongkongské správě v čele s Carrie Lamovou, kterou do funkce dosadila Čína, a samozřejmě také jako protest vůči Pekingu.
Velvyslanectví: Ani Česko by nezavíralo oči před zrádci
S kritikou čínských kroků nyní přišel český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Jedna země, dva systémy. Taková je dohoda o fungování Hongkongu. Vyloučení prodemokratických politiků z legislativní rady, které inicioval Peking, je porušením těchto mezinárodních závazků,“ napsal šéf diplomacie na Twitteru a připojil prohlášení svého resortu.
Jedna země, dva systémy. Taková je dohoda o fungování Hongkongu. Vyloučení prodemokratických politiků z Legislativní rady, které inicioval Peking, je porušením těchto mezinárodních závazků. Celé prohlášení MZV ČR ⬇️https://t.co/uCqmqNCV5O
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 16, 2020
Jeho vyjádření však rozhněvalo čínskou stranu. „Čínská strana vyjadřuje silnou nespokojenost a rozhodný nesouhlas s takovým hrubým zasahováním do vnitřních záležitostí čínského Hongkongu a vnitřních záležitostí Číny celkově,“ píše čínské velvyslanectví v Praze na svých webových stránkách.
Velvyslanectví ve své reakci dále uvádí, že čeští poslanci a senátoři slibují věrnost České republice a zavazují se zachovávat její ústavu a zákony. „Žádná ze zemí, včetně České republiky, by nezavírala oči před úředními osobami, včetně poslanců a senátorů, kteří porušili své přísahy a zradili svoji zemi,“ dodává čínské velvyslanectví v Praze.
V Hongkongu probíhají demonstrace již od loňského jara
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. Aktuálně je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Tento systém má podle dohody mezi Čínou a Velkou Británií fungovat minimálně do roku 2047. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Loni na jaře vypukly dlouhotrvající demonstrace, které de facto pokračují dodnes. Tamní obyvatelé tehdy vytáhli do ulic kvůli dalšímu kontroverznímu zákonu, který stanovoval, že lidé obvinění ze zločinů mohli být vydáni do jiných zemí. Kritici upozorňovali, že tento zákon může Čína zneužívat, aby z Hongkongu na své území dostala nepohodlné osoby.
S tímto zákonem přišla hongkongská samospráva v čele s Lamovou. Po dlouhých měsících protestů nakonec správa ustoupila a zákon neprosadila. Protesty však neskončily a pokračují dodnes. Demonstranti totiž požadují například nové demokratické reformy, omezení vlivu Číny a také konec Carrie Lamové.