Je mu 29 let a celý život obětoval tenisu. Ale teď je dost možné, že si španělský hráč Enrique López Pérez už žádný soutěžní zápas nezahraje. Dostal totiž osmiletý trest za to, že měl před lety ovlivnit několik utkání. Výši distancu mu udělila Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU).
O jaké konkrétní zápasy a při jakých turnajích šlo, komise TIU neuvedla. Jisté je, že López Pérez hřešil hned třikrát, a to v roce 2017. Kromě osmiletého zákazu dostal pokutu ve výši 25 000 dolarů, v přepočtu 546 000 korun.
S velkou pravděposobností tak už nikdy nevylepší své žebříčkové postavení, když mu v roce 2018 patřilo v rankingu ATP 154. místo. Stejně tak je nyní téměř vyloučené, že by si ještě odbyl premiéru v hlavní soutěži na jednom ze čtyř největších turnajů – Grand Slamu.
Tenisový král Medveděv. Dříve házel po rozhodčí drobné, teď je zabijákem velikánů
Dosáhl největšího úspěchu své kariéry. Ruský tenista Daniil Medveděv během nedělního večera ovládl v Londýně Turnaj mistrů, tedy akci pro osmičku nejlepších hráčů sezony. Tím, že ve finále přemohl Dominica Thiema, zkompletoval na prestižním podniku hattrick, v rámci kterého porazil během jednoho týdne první tři hráče světového žebříčku. A to je velká rarita.
López Pérez není zdaleka prvním tenistou, který se namočil do ovlivňování duelů. Zejména podniky nižší kategorie s označením Challenger nebo Futures, které jsou mimo hlavní pozornost a jejich sledovanost je mizivá, nabízejí dost prostoru pro nestandardní sázky.
Jako druhý nejčerstvější příklad toho, že tenis není pouze sport čestných gentlemanů, lze uvést egyptského tenistu Youssefa Hossama. Tomu nekalé jednání TIU prokázala hned v 21 případech a na jaře letošního roku dostal doživotní distanc. Mimo kurty byl od května 2019, kdy už se na něj zaměřili vyšetřovatelé. Ti došli k závěru, že Hossam byl ve spojení se sázkařskou mafií. Do nekalostí se navíc namočil i jeho bratr Karim.
Dost propíraná byla v roce 2007 kauza Nikolaje Davyděnka, v listopadu 2006 třetího hráče světa, která naznačila, že podezřelé sázky netrápí jen turnaje v neatraktivních spodních patrech. Silně favorizovaný Rus tehdy nastoupil v polských Sopotech proti Argentinci Martínu Vassallovi Argüellovi. U ruské sázkové kanceláře Betfair gambleři vsadili dohromady miliony dolarů na to, že Davyděnko s velkým outsiderem prohraje. Rus vyhrál první set, ovšem sázky dál mířily na jeho soupeře. Rus nakonec zápas skrečoval a společnost Betfair se odhodlala k neobvyklému kroku, když sázky na utkání anulovala.
Společné pátrání amerického média Buzzfeed a britské BBC navíc odhalilo, že si Davyděnko opakovaně vyměňoval SMS zprávy s podezřelou vůdčí osobnostní italského sázkařského gangu. Bývalé světově trojce ale nikdy trestné jednání nebylo prokázáno.