Do mozaiky s názvem „kauza Roman Berbr“ přibývají další dílky. Nejčerstvější součást temné fotbalové skládanky pochází z jara 2019, kdy mimo jiné rozhodčí Petr Ardeleanu nezvládl barážový zápas mezi Příbramí a Zbrojovkou Brno. Díky podivně řízenému utkání setrvali Středočeši v první lize. Příbramský šéf Jaroslav Starka po duelu volal Berbrovi, že je nadšený. A Ardeleana nechal pozdravovat. Zjištění přinesl web Seznam Zprávy.
Přituhuje, přituhuje. Kauza Romana Berbra postupem času píše další řádky a ukazuje se, že dlouhodobá kritika bývalého místopředsedy FAČR nebyla zcestná. Bebrovi byly v průběhu let připisovány až „mafiánské“ praktiky, pomocí kterých si zjednával respekt i mezi rozhodčími. Sám se vytrvale bránil, že se sudími nemá už roky nic společného.
„Lord Voldemort“ českého fotbalu byl zatčen 16. října především kvůli ovlivňování zápasů třetí ligy. Policejní spisy jsou však mnohem bohatší a obnáší zarážející informace i z vyšších pater, což naposledy zprostředkoval web Seznam Zprávy.
Tato kapitola pocházející z jara 2019 k Bebrovi připojuje zejména jména Petr Adreleanu, Jaroslav Starka a Jan Nezmar. První jmenovaný je ligovým rozhodčím, druhý boss fotbalové Příbrami a třetí bývalý sportovní ředitel Slavie Praha.
Práce je udělána
V sobotu 27. dubna 2019 měli „sešívaní“ na programu zápas se Sigmou Olomouc. Nominován na utkání byl právě Petr Ardeleanu, s čímž slávisté nebyli spokojení. Podle nedávných slov Nezmara v rozhovoru pro Seznam Zprávy považovala Slavia Ardeleana za „proplzeňského“ rozhodčího a až panicky se báli, aby je nepoškodil. Tou dobou se totiž Pražané přetahovali o titul s Viktorií Plzeň.
Berbr bude mít vliv i po zatčení. Styděl jsem se za to, že pískám, říká bývalý sudí
V říjnu spadla klec. Bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr, kterého ze všech stran obklopovala dlouhé roky kontroverze, byl zatčen. „Dostal se na vrchol, absolutně nechápu, proč dělal věci, pro které ho zadrželi,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý ligový rozhodčí Antonín Kordula. Proti „šedé eminenci“ českého fotbalu spolu s jiným sudím Liborem Kovaříkem před lety otevřeně vystoupil.
Berbra kontaktoval šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, což místopředsedu FAČR naštvalo. Zanedlouho proto Berbr volal teď už někdejšímu místopředsedovi komise rozhodčích Martinu Wilczekovi a rázně mu doporučil, aby se s ním před nominací sudích na zápas nejprve poradil.
S Berbrem posléze řešil nespokojenost s nasazením Ardeleana na duel s Olomoucí právě Nezmar. Den před utkáním, tedy 26. dubna, se Berbr osobně sešel s nominovaným rozhodčím v jedné z plzeňských kaváren. Hned po schůzce na mobilu Berbr vyhledal v kontaktech jméno Jan Nezmar, ťukl na něj a v hovoru pak slávistickému funkcionáři sdělil, že práce je udělána, jak ukázaly policejní odposlechy.
V samotném zápase nebyl žádný kontroverzní okamžik a Slavia vyhrála 2:1. U „sešívaných“ neoblíbený Ardeleanu pak pískal také o několik týdnů později finále českého poháru. V něm se objevila Slavia a Baník Ostrava. Červenobílí šli do vedení díky penaltě, kterou proměnil Tomáš Souček, ovšem jak se – i podle vyjádření komise rozhodčích – ukázalo, volba nařídit pokutový kop byla chybná. Pražský tým nakonec vyhrál trofej po výsledku 2:0.
Tiché díky od Starky
I přes zjevné pochybění dostal krátce na to Ardeleanu důvěru pro klíčový barážový duel mezi Příbramí a Zbrojovkou Brno, který se hrál 2. června.
Baráž probíhala ve formě prvního zápasu a následné odvety. Úvodní utkání – ještě bez Ardeleana – na hřišti Brna, jež chtělo na úkor Příbrami poskočit do první ligy, skončilo remízou 3:3.
Odveta na stadionu Na Litavce pod dohledem Ardeleana dopadla 0:0, čili díky vstřeleným gólům na hřišti soupeře si Příbram příslušnost v nejvyšší soutěži udržela. Ovšem je otázkou, jaké by svítilo na výsledkové tabuli skóre, kdyby se Ardeleanu nedopustil několika nepřehlédnutelných chyb, a to především ve prospěch příbramského týmu. Na Brno byl 39letý sudí přísnější a vrchol přišel v nastaveném čase – který mimochodem nebyl dostatečný – kdy nepochopitelně otočil faul na polovině hřiště a znemožnil Zbrojovce poslední příležitost ke vstřelení rozhodující trefy.
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Roman Berbr je ústřední postavou kauzy týkající se ovlivňování výsledků zápasů v tuzemském fotbale, která počínaje minulým pátkem odstartovala velké změny ve Fotbalové asociaci České republiky. Berbr se za roky vypracoval až na pozici 1. místopředsedy svazu, na kterou po nynější aféře rezignoval. Svoji cestu na vrchol hierarchie odstartoval v 80. letech coby rozhodčí. Kuriózní vzpomínku na tyto časy nabízí pohled do týdeníku Gól z roku 1987. V něm je například muži dlouhodobě spojovanému s mafiánskými praktikami přisuzována jako hlavní vlastnost skromnost.
Ardeleanovi kvůli nepovedenému zápasu komise rozhodčích sebrala pro začátek podzimní části zápasy nejvyšší soutěže a řekla, že může pískat jen druhou ligu.
Policejní odposlechy zaznamenaly hned den po duelu v Příbrami telefonát Berbra s Jaroslavem Starkou, bossem domácího celku. Šéf klubu říkal, že je nadšený a k tomu připojil tiché „díky“.
Berbr po baráži volal také s Ardeleanem. Smál se mu, že bude nasazen jen do zápasů o úroveň níže, ovšem k tomu poznamenal, že Starka je nadšený a že pozdravuje. Pak se ještě projevil Berbrův dlouhodobý „rasismus“ směrem k Moravě (tedy včetně Brna), kterou označuje za Asii. Proto Ardeleanovi ve spojitosti se Zbrojovkou řekl, že „jim mají vylízat p*del a že za Humpolcem stejně končí dálnice“.
Před pár dny zase vytáhl z policejních spisů zajímavé informace web efotbal.cz. Ty se kromě Berbra týkaly zejména Pavla Královce, rozhodčího dlouho považovaného za českou jedničku. Jenže ono Královcovo renomé nyní značně utrpělo. Minimálně do konce roku si v lize nezapíská, protože dokumenty ukazují, že pár dní před finále letošního Mol Cupu mezi Spartou Praha a Slovanem Liberec byl součástí podivného telefonátu s Berbrem.