V České republice jsou známa čtyři ohniska nákazy ptačí chřipkou. První ohnisko bylo v jižních Čechách zjištěno na konci ledna. Druhé potvrdili veterináři ve středočeském malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. V pardubickém ohnisku v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku pak bylo třetí. Mimo to byla choroba potvrzena u několika uhynulých ptáků v jižních Čechách.
Čtvrté ohnisko ptačí chřipky veterináři potvrdili v Katovicích na Strakonicku. Chovatelka nahlásila krajským veterinářům úhyn šesti slepic, další kusy pak vykazovaly typické příznaky pro ptačí chřipku. Původně bylo v chovu 34 slepic, 16 kachen a po třech husách a krůtách. Zbývající drůbež bude utracena. „Laboratorní testy potvrdily subtyp chřipky H5,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Drůbež se pravděpodobně nakazila od divokých kachen z řeky Otavy, která přímo hraničí s chovem, sdělil Vorlíček. Kolem ohniska se vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterých budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 tisíc ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.