Celý svět se nejen na sociálních sítích ptá: Kde je tenistka Pcheng Šuaj? Španělský deník Marca i francouzský list L’Equipe zařadily na titulní stranu sobotního vydání fotografii hráčky a k tomu přidaly stejnou otázku. Panují obavy, že je v ohrožení života, protože obvinila bývalého vlivného politika Číny ze sexuálního zneužívání. Komunistický režim se už podruhé snažil uklidnit vášně důkazem, který ovšem opět nevyhlíží příliš přesvědčivě.
Dříve v týdnu čínská média informovala, že 35letá Pcheng Šuaj zaslala asociaci WTA dopis, ve kterém ve zkratce uvádí: „Jsem v pořádku, obvinění, které se objevilo na mých sociálních sítích, jsem nepsala já.“ Šéf ženského tenisového orgánu Steve Simon se jasně vyjádřil, že tato zpráva není uklidňující, spíše naopak prohlubuje obavy, jestli je hráčka zdravá a v bezpečí. Prakticky nikdo si nemyslel, že autorkou zprávy byla skutečně ona.
Zvláště po tomto podivném důkazu se tenisové osobnosti začaly prostřednictvím sociálních sítí ptát: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Zapojily se takřka všechny známé tváře včetně Sereny Williamsové, Naomi Ósakaové nebo Novaka Djokoviče. Na sílící tlak se pokusila Čína odpovědět sérií fotografií. Státní televize zveřejnila záběry, které údajně pocházejí přímo od tenistky. Žena na nich sedí na koberci v pokoji plném plyšáků a hraje si s kočkou. Zároveň měla Pcheng Šuaj k fotkám poznamenat: „Šťastný víkend.“
Peng Shuai’s WeChat moments just posted three latest photos and said “Happy weekend”.
— Shen Shiwei 沈诗伟 (@shen_shiwei) November 19, 2021
Her friend shared the three photos and the screenshot of Peng’s WeChat moments. pic.twitter.com/tut8CEH6gu
Ani tento materiál zprostředkovaný hlavním kanálem komunistického režimu příliš klidu nezařídil.
Vzhledem k nejasnostem ohledně Pcheng Šuaj bylo Číně pohrozeno, že jí budou odebrány všechny tenisové turnaje konající se na její půdě. Na příští rok to dělá 10 akcí včetně Turnaje mistryň v Šen-čenu.
Zatímco mě obtěžoval, jeho žena stála na stráži
Záhadu odstartoval příspěvek, který bývalá světová jednička ve čtyřhře zveřejnila prostřednictvím sítě Weibo 2. listopadu. Rozepsala se v něm o svém vztahu s bývalým vicepremiérem Číny Čang Kao-lim. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně nutil k sexu v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla intimní vztah, který ale později skončil.
Příspěvek po pouhé půlhodině od zveřejnění ze sociální sítě zmizel a nejen tenisová komunita je přesvědčena o tom, že za to může státní cenzura. Měla se v něm nacházet i tato pasáž: „Zatímco mě obtěžoval, jeho žena stála na stráži u dveří.“ Od té chvíle se po Pcheng Šuaj slehla zem.
„WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu,“ řekl už dříve Steve Simon.
Fotografie s plyšáky a kočkou nabízené režimem, ve kterém každý rok beze stopy zmizí desetitisíce lidí, oním nezávislým a prokazatelným důkazem spíše nejsou.